Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele,

Zapraszam Was serdecznie do lektury wakacyjnego numeru ,,Znaku Łaski’’. Za nami wyjątkowy i trudny czas. Różnego rodzaju ograniczenia i zakazy związane z koronawirusem, nie ominęły także polskiego Kościoła. Msza święta, która dotychczas, można powiedzieć była ,,na wyciągnięcie ręki’’, stała się czymś elitarnym i wyjątkowym – przeznaczonym dla wąskiego grona odbiorców. Przestaliśmy, nie z własnej woli, ,,chodzić do kościoła’’, ale co warto podkreślić, nie zostaliśmy pozbawieni Kościoła; bowiem Kościół, przez duże ,,K’’, jest wspólnotą – mistycznym Ciałem Chrystusa i nie zamyka się w obrębie świątyni oraz jej murów.

W oderwaniu od pandemii i towarzyszących jej zjawisk spróbujmy zatrzymać się nad tematem Mszy świętej. Wejdźmy w tę wyjątkową przestrzeń, w której spotkamy się z żywym Bogiem obecnym w Słowie i pod postaciami chleba i wina. Tegoroczny program duszpasterski, rozpoczęty w ubiegłym roku, pod hasłem ,,Wielka tajemnica wiary’’ zaprasza nas do wejścia w przestrzeń eucharystyczną, w której ,,umieramy i jednocześnie rodzimy się” do życia z Chrystusem i w Chrystusie. No właśnie… Eucharystia; wiele razy słyszeliśmy tę nazwę, kojarzymy ją może ze szkolnej katechezy, homilii czy nagłówka w gazecie katolickiej. Ale czy kiedykolwiek zastanowiliśmy się czym ona jest? Dlaczego właśnie tak określamy Mszę świętą? Gdzie jest jej źródło i z czego ona wynika? Po co właściwie Kościół celebruje wydarzenia sprzed 2000 lat? Te fundamentalne dla naszej wiary kwestie, postaramy się wyjaśnić na kolejnych stronach ,,Znaku Łaski’’.

Zachęcam do lektury niniejszego numeru, w którym m.in. rozmowa z biskupem Michałem Janochą, sufraganem archidiecezji warszawskiej. Waszej uwadze polecam pozostałe artykuły o tematyce eucharystycznej, których autorami są nasi wykładowcy: ks. prof. Adam Kubiś i ks. dr Grzegorz Wójcik. Po raz kolejny zapraszam do ,,Szkoły modlitwy’’, w której tym razem zatrzymamy się wraz ze św. Tomaszem nad modlitwą Pańską, oraz do nowej rubryki ,,Spod pióra wyobraźni’’ na spotkanie z poezją. Ponadto zachęcam do zapoznania się z postacią nietuzinkową, awangardą rzeszowskiego prezbiterium, artystą, historykiem sztuki i promotorem Drogi Neokatechumenalnej w diecezji rzeszowskiej, księdzem Franciszkiem Dziedzicem, w cyklu ,,Pasterz pachnący owcami’’.

Życzymy miłej lektury!

Oto nowy numer Znaku Łaski:

Z życia WSD w Rzeszowie
Kalendarium wydarzeń
Kronika seminarium
Temat numeru – Eucharystia
Wywiad Znaku Łaski – bp Michał Janocha
Ojcowie Kościoła o Eucharystii
Ostatnia Wieczerza i zwoje z Qumran
Katechizm o Eucharystii
Spod pióra wyobraźni
Pasterz pachnący owcami
Szkoła modlitwy
Kulturalia
Felietony
Aby język giętki
Okiem diakona
Papieskie nauczanie o…
Rozmaitości
Wykreślanka
Przepis
Słuchaj i pamiętaj

Redakcja

Zespół redakcyjny:
ks. Jacek Szczęch – opiekun
kl. Maciej Zawiślak – redaktor naczelny
kl. Piotr Rakowski – zespół redakcyjny
kl. Karol Jaworski – zespół redakcyjny
kl. Dawid Piróg – zespół redakcyjny
kl. Damian Knapik – fotograf
kl. Grzegorz Cioch – fotograf

Kontakt:
ul. Witolda 11 A
35 – 302 Rzeszów
tel. 017 871 24 00
fax 017 871 24 36

Najnowszy numer Znaku Łaski do pobrania:

Archiwum (w formacie pdf)

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019