Drodzy Czytelnicy,
Cieszę się, że możemy oddać do Państwa rąk kolejny już numer naszego seminaryjnego pisma ,,Znak Łaski”. Obecnie przeżywany w Polsce rok duszpasterski uwypukla wymiar celebracji tajemnicy Eucharystii. Wpisując się w tę tematykę, niniejsze wydanie poświęcone zostało zagadnieniu dwóch form rzymskiego rytu Mszy świętej.
Samo słowo ,,ryt” pochodzi od łacińskiego ritus i oznacza formę, ceremonię czy też święty zwyczaj. Akcentuje ono bardziej zewnętrzną stronę celebracji liturgicznej. Z formą zwyczajną Mszy św. spotykamy się częściej, chociażby uczestnicząc w liturgii w naszych kościołach parafialnych. Forma nadzwyczajna, określana czasem także jako ,,Msza trydencka”, choć dzisiaj może spotykana rzadziej, jest również, jako równoprawna, obecna w Kościele katolickim.
Jakie są podobieństwa, a jakie różnice między obiema formami? Jak na przestrzeni wieków ryt ewoluował? Czy każdy może uczestniczyć w obu formach celebracji Eucharystii? Na te i podobne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź na stronach ,,Znaku Łaski”.
To jednak nie wszystko. W niniejszym numerze możecie Państwo znaleźć artykuł poświęcony najnowszej encyklice Fratelli tutti papieża Franciszka, zapoznać się z historią kolejnego ,,pasterza pachnącego owcami”, czy też zastanowić się nad zagadnieniami podejmowanymi w felietonach.
Szanowni Państwo! Kończy się kolejny rok kalendarzowy. Rok ten dla bardzo wielu, z różnych względów, był wyjątkowo trudny. Na szczęście chrześcijanie mogą patrzeć na bieżące wydarzenia z innej perspektywy. Aktualnie przeżywane okresy liturgiczne – kończący się Adwent i zbliżające się Boże Narodzenie – przypominają o niewyobrażalnej wręcz Bożej miłości: że Słowo Boże uniżyło się do tego stopnia, że przyjęło ludzkie ciało i zamieszkało między nami. W tym czasie chciałbym życzyć Państwu i sobie, abyśmy pomimo różnych zawirowań pamiętali o tej prawdzie i by ona napełniała nas pokojem, nadzieją i radością. Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego!
Życzę dobrej lektury,
Karol Jaworski
redaktor naczelny
Oto nowy numer Znaku Łaski:
Znak Łaski nr 2 (91) grudzień 2020 r.
Spis treści
Z życia WSD w Rzeszowie
Kronika wydarzeń seminaryjnych
Rok pierwszy
Spod pióra wyobraźni
Temat numeru – Dwie formy rytu rzymskiego
Wywiad Znaku Łaski – ks. dr Krzysztof Tyburowski
Dwie formy rytu
To czyńcie na Moją pamiątkę
Ciągłość a liturgia
Papieskie nauczanie o…
Pasterz pachnący owcami
Katecheza liturgiczna
Kulturalia
Felietony
Aby język giętki
Okiem diakona
Rozmaitości
Wykreślanka
Przepis
Redakcja
Zespół redakcyjny:
ks. Jacek Szczęch – opiekun
kl. Karol Jaworski – redaktor naczelny
kl. Piotr Rakowski – zespół redakcyjny
kl. Dominik Sobczyk – zespół redakcyjny
kl. Dawid Piróg – zespół redakcyjny
kl. Grzegorz Cioch – fotograf
kl. Kacper Turek – fotograf
Kontakt:
ul. Witolda 11 A
35 – 302 Rzeszów
tel. 017 871 24 00
fax 017 871 24 36
Najnowszy numer Znaku Łaski do pobrania:
Archiwum (w formacie pdf)
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020