Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider

Nasza diecezja wzbogaciła się o dziesięciu nowych diakonów. Alumni V roku przyjęli święcenia diakonatu w kościele parafialnym w Boguchwale.

To wielka radość dla naszego lokalnego Kościoła. W sobotę – 12 maja br., dziesięciu kleryków roku piątego przyjęło sakrament święceń w stopniu diakonatu. Uroczysta Msza św. z udzieleniem święceń miała miejsce w parafii jednego z kandydatów, w Boguchwale, przewodniczył jej Pasterz diecezji – ks. Biskup Jan Wątroba.

W dniu poprzedzającym święcenia, kandydaci, podczas nabożeństwa Słowa prowadzonego przez ks. Rektora Pawła Pietrusiaka w kaplicy seminaryjnej, złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności. Ks. Rektor w kazaniu wskazał na istotę posługi diakońskiej, która ma polegać na „brudzeniu sobie rąk” i „zajmowaniu ostatniego miejsca” – ma być przesycona duchem służby.

Natomiast w kościele parafialnym w Boguchwale zgromadzili się bliscy kandydatów do święceń, rodzina, przyjaciele, znajomi. Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów, przełożeni oraz profesorowie seminaryjni, proboszczowie przyjmujących diakonat, katecheci, starsi koledzy. Ks. Biskup Wątroba wygłosił homilię. Odniósł się w niej do najnowszej adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et exultate” – na jej podstawie mówił o świętości we współczesnym świecie, o potrzebie postawy łagodności i cierpliwości, modlitwy, czy miłosierdzia. Przypomniał, że Jezusowy przepis na świętość to przekazane podczas kazania na górze - błogosławieństwa, które są chrześcijańskim dowodem tożsamości. Diakon nie jest przeznaczony tylko do obsługi stołów, ale do głoszenia Słowa Bożego. Zachęcał do otwartości na Ducha Świętego i pełną gotowość do pełnienie służby wedle Bożej woli, by być gotowym dać ponieść się tam, gdzie powieje Duch, dokładnie tak jak pierwsi diakoni – bohaterowie Dziejów Apostolskich.

Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Nowo wyświęceni diakoni po raz pierwszy udzielali Komunii świętej jako jej zwyczajni szafarze.

Przed błogosławieństwem, ductor rocznika, dk. Jakub Oczkowicz złożył podziękowania na ręce ks. Biskupa Jana, przełożonych oraz profesorów. Po błogosławieństwie nowo wyświęceni diakoni zawierzyli się opiece Najświętszej Matki. Następnie całą seminaryjną wspólnotą udaliśmy się na obiad wraz z rodzinami diakonów.

Oto nowi diakoni diecezji rzeszowskiej:

  1. Kamil Bambrowicz – z parafii Narodzenia NMP w Gorlicach,
  2. Hubert Cop – z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lutoryżu,
  3. Jakub Gunia – z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Strażowie,
  4. Mateusz Juszczyk – z parafii Dobrego Pasterza w Jaśle,
  5. Arkadiusz Król – z parafii Św. Małgorzaty w Żurowej,
  6. Jarosław Młodecki – z parafii Trójcy Świętej w Bieździedzy,
  7. Jakub Oczkowicz – z parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach,
  8. Bartłomiej Ołyniec – z parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie,
  9. Grzegorz Petka – z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Dobrzechowie,
  10. Dominik Wacław – z parafii  św. Stanisława Biskupa Męczennika w Boguchwale.

Otoczmy ich swoją modlitwą. Prośmy dla nich o wierność Chrystusowi i oddaną służbę bliźnim.

 

 

Zobacz też

Sto lat Niepodległej
Sto lat Niepodległej
Słuchaj…,rozeznawaj…- Niedziela Powołaniowa
Słuchaj…,rozeznawaj…- Niedziela Powołaniowa
Być bliżej Jezusa
Być bliżej Jezusa
Spotkanie z ks. prof. Markiem Starowieyskim
Spotkanie z ks. prof. Markiem Starowieyskim
Sto lat Niepodległej


Seminarium | Aktualności, 11 listopada 2018 ->

To wyjątkowa rocznica! Dokładnie sto lat temu, zakończyła się I wojna światowa, dokładnie sto lat temu Marszałek Józef Piłsudski objął dowództwo nad polską armią. Nasza Ojczyzna odrodziła się jako wolne, niezależne państwo. Świętujemy ten wielki jubileusz pełni wdzięczności za wolność oraz z jeszcze większą nadzieją na coraz lepsze korzystanie z niej.

Obchody Święta odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy już 9 listopada. Bracia z II i III roku przygotowali okolicznościowe przedstawienie patriotyczne. Mogliśmy uczestniczyć w pięknej pantomimie, której treścią była polska droga do wolności. Mini-spektakl wzbogaciły wprowadzenia historyczne, fragmenty utworów wybitnych rodzimych artystów, muzyków i literatów. Po zakończeniu sztuki głos zabrał ks. Rektor, dziękując III i II kursowi, za przygotowanie głębokiego, refleksyjnego przedstawienia, które wprowadziło nas w nastrój, charakter Święta Niepodległości.

W niedzielę, 11 listopada (br.) uczestniczyliśmy we Mszy św. w parafii farnej w Rzeszowie, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Jan Wątroba. Biskup Rzeszowski przypomniał rolę wiary w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jak zaznaczył, wolność nie była tylko wywalczona, ale także wymodlona. Ks. biskup Jan dziękował różnym grupom zawodowym i społecznym za zaangażowanie na rzecz troski o naszą Ojczyznę, za postawy patriotyczne m.in. odpowiedzialnym za edukację, harcerzom oraz samorządowcom.

Po Eucharystii uroczystości przeniosły się przed plac farny, gdzie miał miejsce Apel Poległych. Wówczas głos zabrali Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Wladysław Ortyl oraz w imieniu Marszałka Sejmu RP, p. poseł Krystyna Wróblewska.

Nie zapominajmy o modlitwie i obywatelskiej trosce za Polskę. Wolność nie jest dana na zawsze, jest nam zadana. Stąd wciąż powinniśmy ją pielęgnować oraz o nią dbać.

Słuchaj…,rozeznawaj…- Niedziela Powołaniowa


Seminarium | Aktualności, 4 listopada 2018 ->

W niedzielę większa część wspólnoty WSD w Rzeszowie udała się do parafii dekanatów głogowskiego i tyczyńskiego, żeby tam dzielić się doświadczeniem swojego powołania

W wyjazdach powołaniowych wzięli udział klerycy od trzeciego roku wzwyż wraz z jednym bratem kursu drugiego. Trójosobowym delegacjom przewodził jeden z księży przełożonych albo diakon. Nasza wizyta rozpoczęła się już od pierwszych porannych Mszy świętych. Między kolejnymi Eucharystiami spotykaliśmy się z parafianami, wspólnotami duszpasterskimi działającymi przy parafii, rozmawialiśmy z nimi na tematy związane z życiowym powołaniem oraz przede wszystkim z drogą kapłaństwa. Niektórzy z nas mówili świadectwo na temat odkrywania Bożego planu na swoją przyszłość oraz na temat własnego doświadczenia rozpoznawania powołania w seminarium. Księża przełożeni oraz diakonii głosili homilie.

Wszyscy spotkaliśmy się z życzliwością, zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem ze strony gospodarzy, zarówno księży, jak i parafian. Mamy ogromną nadzieję, że z pomocą Bożej łaski udało nam się zachęcić do modlitewnej troski o powołania i za powołanych, która jest niezwykle potrzebna.

Być bliżej Jezusa


Seminarium | Aktualności, 2 listopada 2018 ->

Po powrocie z naszych domów, po Uroczystości Wszystkich Świętych, uczestniczyliśmy we Mszy świętej za zmarłych na Starym Cmentarzu w Rzeszowie.

2 listopada Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, obchodzimy tzw. Dzień Zaduszny. Jak każdego roku wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii w kościele pw. Świętej Trójcy, przy historycznie drugim cmentarzu rzeszowskim. Eucharystii przewodniczył JE ks. biskupa Edwarda Białogłowski.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Andrzej Szpaczyński – ojciec duchowny WSD w Rzeszowie. Ojciec Andrzej mówił o pragnieniu Pana Boga, aby mieć ludzi u siebie, przy sobie. Jezus chce, żebyśmy byli blisko Niego, zarówno za naszego ziemskiego życia, jak i po śmierci. Zachęcał do zaufania Bogu i Jego miłosierdziu, a także dążenia do bliskości z Nim.

Po Mszy świętej miała miejsce procesja po rzeszowskim Starym Cmentarzu, podczas której odmawialiśmy różaniec za zmarłych.

Pamiętajmy w modlitwach o naszych najbliższych, którzy znajdują się już po drugiej stronie życia, ale także polecajmy tych, którzy nie mogą liczyć na modlitewne wsparcie od rodziny, krewnych, znajomych.

Spotkanie z ks. prof. Markiem Starowieyskim


Seminarium | Aktualności, 25 października 2018 ->

W czwartkowy wieczór naszą wspólnotę odwiedził ks. prof. Marek Starowieyski wybitny patrolog, historyk i biblista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego (w dziedzinie filologii klasycznej) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (w dziedzinie patrologii).

Z przyjemnością wysłuchaliśmy jego wykładu na temat pielgrzymowania w historii. Ksiądz Profesor w bardzo ciekawy sposób przedstawił ideę podróży do miejsc świętych rozpoczynając od czasów biblijnych, a kończąc na współczesności. To spotkanie z pewnością wielu z nas zachęciło do sięgnięcia po liczne publikacje naszego Gościa.