Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider

Dziękujmy Panu Bogu za dar naszego Seminarium – tak ks. Rektor Paweł Pietrusiak zainaugurował uroczystości rocznicowe w WSD w Rzeszowie. O godz. 9:30 w kaplicy seminaryjnej odbyła się Msza św., której przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, a koncelebrowali ks. biskup pomocniczy Edward Białogłowski, biskup senior Kazimierz Górny – inicjator powstania i założyciel Seminarium – oraz kapłani związani z WSD w Rzeszowie: byli i obecni profesorowie, przełożeni, rektorzy, prefekci, ekonomowie, ojcowie duchowni, spowiednicy.

Na początku liturgii obecny Rektor – ks. Paweł Pietrusiak powitał wszystkich przybyłych, zaznaczając, iż zebraliśmy się, aby przede wszystkim oddać chwałę Panu Bogu, za to Jego dzieło jakim jest Seminarium.

Biskup Jan w homilii mówił, że w Seminarium powinno streszczać się życie Kościoła, zarówno w Jego wymiarze krajowym, jak i lokalnym – diecezjalnym, ale także parafialnym. Jest ono szczególnym miejscem, sercem diecezji. Wychodząc od Dziejów Apostolskich, które obecnie czytamy w codziennej liturgii, wskazał na pierwotną wspólnotę uczniów i ich trzyletnią, intensywną formację u boku Jezusa, która miała ich przygotować na „głoszenie Ewangelii wszelkiemu stworzeniu”. Jest ona dla nas wszystkich wzorem, do którego mamy zdążać.

Po Eucharystii miała miejsce druga część obchodów, która odbyła się na auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Po krótkim wprowadzeniu ks. Rektora kolejnym punktem programu był wykład ks. dr. Sławomira Zycha, historyka Kościoła, absolwenta naszego Seminarium, pracownika naukowego KUL-u, na temat formacji do kapłaństwa na przestrzeni wieków. Już na wstępie swojego wystąpienia prelegent wskazał, iż mimo że Seminarium duchowne jako struktura formacyjna pojawiła się w Kościele dopiero po Soborze Trydenckim (1545-1563 r.), to swoich początków sięga już starożytnego chrześcijaństwa. Ks. dr Zych, „wędrując” przez kolejne epoki, przybliżał historię kształtowania się instytucji przygotowującej do kapłaństwa.

Następnie miała miejsce premiera blisko 25-minutowego filmu dokumentalnego „Historia pisana wiarą” zrealizowanego przez kleryków z okazji 25-lecia rzeszowskiego Seminarium. To pierwsza tego typu multimedialna inicjatywa alumnów. Film w „telegraficznym skrócie” przedstawia historię WSD w Rzeszowie, jest niejako zekranizowaną kroniką seminaryjną, zawiera liczne materiały archiwalne - przede wszystkim zdjęcia, wspomnienia, a także wywiady z osobami związanymi z Seminarium m.in. pierwszym Rektorem ks. dr. Wiesławem Szurkiem, jego następcą ks. dr. hab. Jerzym Buczkiem, a także ks. dr. Piotrem Mierzwą i ks. dyrektorem Andrzejem Cyprysiem.

Po wyświetleniu filmu wystąpił chór seminaryjny pod dyrekcją ks. dr. Andrzeja Widaka, który wykonał dwa utwory „Cantatę - Powołanie” i „Laudate Dominum”.

Po występie chórzystów głos zabrał biskup senior Kazimierz Górny, który wspominał wydarzenia związane z początkami Seminarium i jego tworzeniem. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do powstania WSD w Rzeszowie.

Słowo wieńczące tę część uroczystości skierował do wszystkich ks. biskup Jan Wątroba. Zaprosił do tego, by nadal odważnie tworzyć historię naszego Seminarium i pięknymi zgłoskami wypełniać oczekujące, puste kartki na seminaryjnych kronikach.

Wydarzenia rocznicowe zakończył wspólny obiad na naszej jadalni. Oprócz wspomnianych księży, swoją obecnością na jubileuszu zaszczycili nas także przyjaciele naszego |Seminarium, świeccy pracownicy WSD w Rzeszowie, profesorowie, a także osoby, posiadające znaczący wkład w powstanie Seminarium - wśród nich były prezydent miasta Rzeszowa – Mieczysław Janowski.

Pełni wdzięczności Bogu i ludziom za WSD w Rzeszowie chcemy nadal współtworzyć rzeczywistość Seminarium, starać się, aby było ono jak najlepszym miejscem rozeznawania powołania, odczytywania i spełniania Bożej woli.

W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi
W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi
Alleluja z Przyjaciółmi
Alleluja z Przyjaciółmi
Kolejne zwycięstwo!
Kolejne zwycięstwo!
Co Bóg do mnie mówi – kwietniowy dzień skupienia
Co Bóg do mnie mówi – kwietniowy dzień skupienia

W środę 18. kwietnia całą wspólnotą seminaryjną uczestniczyliśmy w pielgrzymce polskich seminariów duchownych na Jasną Górę. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi”.

Ponad 2 tysiące kleryków z całej Polski wraz z księżmi odpowiadającymi za formację seminaryjną, zgromadziło się u stóp Częstochowskiej Pani po to, aby zawierzać Jej swoją formację, prosić o dobre rozeznanie i wytrwanie w powołaniu. Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim we wtorek 17. Kwietnia w kaplicy Matki Bożej w częstochowskim sanktuarium. Nasza seminaryjna społeczność w tej wieczornej modlitwie łączyła się z jej uczestnikami za pośrednictwem mediów. Do Częstochowy udaliśmy się w środę.

O godz. 10:00 w częstochowskiej Katedrze braliśmy udział we wspólnym spotkaniu kleryków, podczas którego wysłuchaliśmy konferencji metropolity łódzkiego ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mogliśmy w niej usłyszeć, że od Jezusa możemy się uczyć, bo On jest pokorniejszy od nas. Jeżeli nie będziemy pokorni, nie zgromadzimy ludzi. Ks. Arcybiskup przestrzegał przed nadęciem ludzi Kościoła. stwierdził, że Kościół ludzi nadętych, to będzie Kościół rozproszony.

Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu poprowadzona przez ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego – biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej. Bezpośrednio po niej wszyscy, w pieszej wędrówce udaliśmy się do jasnogórskiego Sanktuarium, odmawiając różaniec.

Pielgrzymkę zakończyła uroczysta Eucharystia w jasnogórskiej Bazylice, pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Jorge Carlos Patrón Wonga, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa. Mszę św. koncelebrowali: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, abp Grzegorz Ryś, bp Andrzej Jeż - biskup tarnowski, bp Damian Bryl, biskup pomocniczy z Poznania i bp Andrzej Przybylski. Homilię wygłosił przewodniczący liturgii. Ks. Arcybiskup Jorge Carlos Patrón Wong zachęcał w niej do wychodzenia z utartych schematów i statyczności w swoim życiu oraz otwarcia się na Bożą nowość. Wg kaznodziei ksiądz nie powinien być spokojny, nieruchomy i sądzić, że wszystko już jest poukładane. Powinno się nieustannie wsłuchiwać w głos Ducha Świętego.

Klerycka pielgrzymka na Jasną Górę, z pewnością zapisze się w naszej pamięci jako piękne doświadczenie wspólnej modlitwy, rozmów, integracji z braćmi z innych seminariów, poczucia jedności w wierze i powołaniu.

Była to już 5. edycja Ogólnopolskiej Pielgrzymki Seminariów na Jasną Górę. Pierwsza miała miejsce w 1999 r.

W III Niedzielę Wielkanocną w naszym Seminarium odbyło się wielkanocne spotkanie z Przyjaciółmi WSD w Rzeszowie.

Nasi goście przybyli na godz. 10:00, a wspólne spotkanie rozpoczęło się w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Członków Stowarzyszenia przywitał jego prezes ks. Paweł Synoś – ojciec duchowny. Gościem specjalnym tegorocznego zjazdu wielkanocnego był ks. Biskup Kazimierz Górny. Podczas zebrania na auli między innymi został wyświetlony film autorstwa kleryków, powstały z okazji 25-lecia istnienia WSD w Rzeszowie – Historia pisana wiarą.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Biskup Kazimierz, natomiast homilię wygłosił ks. prefekt Jacek Szczęch. Odnosząc się do tekstu przewidzianej na ten dzień Ewangelii, homilista zwrócił uwagę na to, że Jezus przychodzi do nas jak do swoich przyjaciół. Przynosi On dar pokoju i zaprasza do świadectwa. Znać Jezusa, żyć Jego przykazaniami to pozwolić, aby w sercu umacniała się, udoskonalała z dnia na dzień Boża miłość. Znajomość doktryny chrześcijańskiej jest dla wierzącego czymś niewystarczającym. Konieczne jest to, aby wcielać ją w życie.

Po Eucharystii wszyscy udali się na jadalnię, gdzie miał miejsce wspólny obiad. W tegorocznym świątecznym spotkaniu Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Rzeszowie wzięło udział ok. 120 jego przedstawicieli. Bardzo wszystkim dziękujemy za obecność i za wszelkie dobro, jakie dzięki nim staje się udziałem naszej seminaryjnej wspólnoty. 

Seminaryjna reprezentacja pokonała drużynę z WSD w Radomiu w ogólnopolskich rozgrywkach kleryków w piłce siatkowej.

Mecz z reprezentantami radomskiego Seminarium rozgrywany był w sobotnie popołudnie 14 kwietnia. Gospodarzami spotkania byli nasi rywale. Było to kolejne starcie w ramach VIII Mistrzostw Polski Kleryków Wyższych Seminariów Duchownych w Piłce Siatkowej. Choć nasza drużyna grała na wyjeździe, to jednak rozegrała zwycięskie spotkanie pokonując rywali z Radomia 3:1. Zwycięstwo to otworzyło drogę do finałowej rozgrywki tegorocznego turnieju, w ramach której spotkają się 4 najlepsze drużyny z całej Polski. Decydujące o mistrzostwie mecze zostaną rozegrane w Olsztynie. W składzie zwycięskiej reprezentacji znaleźli się: Marcin Pater, Kamil Gierus, Piotr Łojek, Mateusz Wielgosz, Łukasz Ziemniak, Tomasz Szofer oraz Piotr Wąsacz. Opiekę nie tylko duchową, ale także sportową nad zwycięską drużyną tym razem sprawował ks. Paweł Synoś, ojciec duchowny naszego Seminarium. Naszym siatkarzom życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach oraz finałowego zwycięstwa!

Co Bóg do mnie mówi – kwietniowy dzień skupienia


Seminarium | Aktualności, 9 kwietnia 2018

W II Niedzielę Wielkanocną w święto Miłosierdzia Bożego, nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia, który poprowadził paulin o. Marcin Ciechanowski.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy w sobotę (07.04.) o godz. 20:00 nabożeństwem nieszporów z odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”, zaś zakończyliśmy tradycyjnie uroczystą niedzielną Eucharystią o godz. 16:45.

O. Marcin zachęcał nas do podjęcia żywego dialogu z Bogiem poprzez Jego Słowo. Podkreślał, że nasze działanie powinno być odpowiedzią na Boże wezwanie. Jeśli chcemy żyć z Chrystusem, wedle Jego woli – pytajmy Go o to czego sam od nas chce. Odpowiedzi szukajmy w Biblii. Słowo Boże nie ma być łatwe, odkrywa prawdę o nas, której nie możemy się przestraszyć. Prawda zawsze daje przystęp do Boga, choćby była najgorsza.

Tylko w Bogu możemy mieć oparcie, człowiek zawsze pozostaje niepewny. Pan obiecał, że we wszystkich sytuacjach będzie z nami zawsze. Kocha i chce nas takich jakimi jesteśmy, pragnie również naszej samoakceptacji - abyśmy zgodzili się sami na siebie.

o. Marcin Ciechanowski - ur. 1975 r., paulin, święcenia kapłańskie przyjął w 2002 r. na Jasnej Górze, egzorcysta archidiecezji częstochowskiej, rekolekcjonista, muzyk.

Wierzymy, że ten wyjątkowy czas milczenia i modlitwy przyczyni się do pogłębienia naszej więzi z Bogiem.