Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider

Piękną tradycją naszego seminarium jest zawierzenie nowo wyświęconych kapłanów Matce Najświętszej przed jej jasnogórskim wizerunkiem. Również w tym roku nasi neoprezbiterzy pielgrzymowali na Jasną Górę 12 czerwca, w kilka dni po święceniach, aby Maryi polecić swoją posługę kapłańską.

 

Zobacz też

Konferencja Rektorów
Konferencja Rektorów
Wakacje
Wakacje
Zakończenie roku formacyjnego
Zakończenie roku formacyjnego
Boże Ciało
Boże Ciało
Konferencja Rektorów

 

Kwestii kształtowania tożsamości kapłańskiej w formacji seminaryjnej poświęcone było trzydniowe spotkanie Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. W tym roku spotkanie miało miejsce w naszym Seminarium w dniach 2-4 września 2019 r. Rektorzy wysłuchali referatów bpa prof. dr hab. Romana Pindla, bpa dr hab. Piotra Turzyńskiego, ks. prof. dr hab. Marka Tatara, o. dr Krzysztofa Dyrka SJ i red. Marcina Przeciszewskiego. Ponadto uczestniczyli w spotkaniu panelowym z bp dr Damianem Brylem i ks. dr Tomaszem Trzaskawką na temat prac nad nowym „Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis”. Spotkanie było również czasem wspólnej modlitwy i okazją do wymiany doświadczeń w pracy formacyjnej w seminariach diecezjalnych i zakonnych.

 

Wakacje

Czas wakacji kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem, jednak dla kleryków jest to najczęściej odpoczynek czynny. Letnie miesiące to czas intensywnych posług podczas wielu turnusów i pielgrzymek. Wielu z nas uczestniczyło w 42 Pieszej Pielgrzymce Rzeszowskiej na Jasną Górę, kilku w 11 Pielgrzymce z Rzeszowa do Lwowa. Turnusy Liturgicznej Służby Ołtarza, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, młodzieżowego Ruchu Światło-Życie, Oazy Rodzin, Ruchu Apostolstwa Młodzieży czy Ruchu Rodzin Nazaretańskich były dla nas czasem „praktyk duszpasterskich”, ale przede wszystkim doświadczeniem wspólnego wzrastania w wierze i okazją do spotkania ze wspaniałymi ludźmi. Dziękujemy Bogu za ten piękny czas, wchodząc w ostatnie tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.

 

Zakończenie roku formacyjnego

Dziękuję – to chyba najlepsze, najwłaściwsze słowo, którym powinniśmy pożegnać ten rok. Kolejny rok modlitwy, nauki, pracy – formacji za nami. Minął jeszcze szybciej niż poprzedni, obfitował w wiele inspirujących wydarzeń, podejmowania niezwykle istotnych decyzji, codziennych nawróceń, budowania międzyludzkich więzi, a przede wszystkim tej najważniejszej – relacji z Bogiem

Dobiegła końca sesja egzaminacyjna, a wraz z nią koniec roku akademickiego. Nasze naukowe zmagania sesyjne rozpoczęły się 1 czerwca (br.) a zakończyły 21 tego samego miesiąca. I i II rocznik zajmowały przedmioty filozoficzne, a natomiast bracia od III roku wzwyż zdawali treści teologiczne. To zawsze bardzo pracowity czas, czasami satysfakcjonujący, czasami rozczarowujący, z pewnością naznaczony wyczekiwaniem na wakacje.

W piątek - 21 czerwca (br.), wieczorną Mszą św. pod przewodnictwem ks. Biskupa Jana Wątroby w kaplicy seminaryjnej, uroczyście zakończymy ten rok. Następnego dnia po śniadaniu wyruszymy do naszych domów rodzinnych. Podczas wakacji czekają nas praktyki w rodzinnych parafiach, a także na turnusach dziecięcych, młodzieżowych i rodzinnych przygotowywanych przez diecezjalne duszpasterstwa. Będziemy uczestniczyć w letnich rekolekcjach LSO, Oazy, Domowego Kościoła, KSM-u, bądź RAM-u. To ogromnie twórczy i wzbogacający czas. W Seminarium każdy z braci będzie dyżurował przez prawie tydzień, wykonując prace porządkowe.

Dziękujemy za wszystko czego mogliśmy w tym kończącym się roku doświadczyć – za to co sprawiało nam radość, ale także i przykrość. Dziękujemy przede wszystkim Bogu za Jego miłość i łaski, wszystkim osobom towarzyszącym nam na drodze formacji – za ich szczerość, zaufanie, modlitwę i wsparcie. Dziękujemy z wiarą, że to był dobry rok formacji. Prosimy Pana o światło, wytrwałość i gotowość podejmowania wyzwań, które przed nami stawia.

Boże Ciało

Ulicami Rzeszowa przeszła procesja Bożego Ciała. Miejskim uroczystościom przewodniczył Biskup Jan Wątroba.

W czwartek (20.06 br.) przeżywaliśmy Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. We wszystkich parafiach ma miejsce nieodłącznie związana z obchodami tego wydarzenia, procesja eucharystyczna.

Nasza seminaryjna wspólnota jak co roku, wzięła udział w miejskich uroczystościach. Uczestniczyliśmy we Mszy św. na Placu Farnym w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył Biskup Ordynariusz Jan Wątroba, wraz z nim koncelebrował Biskup senior Kazimierz Górny, księża neoprezbiterzy oraz inni pracujący w Rzeszowie kapłani. Biskup Jan wygłosił także homilię. Przypomniał zgromadzonym, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto Jego człowieczeństwa. Biskup Ordynariusz przywołał historię ustanowienia uroczystości. Mówił także o wadze kapłańskiego pośrednictwa między Bogiem i ludźmi. Podkreślił również potrzebę wielkiej pokory w kapłańskim posługiwaniu.

Po liturgii eucharystycznej odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem, który był niesiony na początku przez Biskupa Jana, następnie przez księży neoprezbiterów. Przy poszczególnych ołtarzach teksty Ewangelii odśpiewywali diakoni. W procesji tłumnie uczestniczyli mieszkańcy Rzeszowa.

Na koniec procesji Biskup Wątroba podziękował wszystkim zebranym i zaprosił na dalszą część świętowania podczas koncertu uwielbieniowego Jednego Serca, Jednego Ducha oraz Festiwalu Wiary.