Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Być z Jezusem - rekolekcje październikowe


Seminarium | Aktualności, 21 października 2018 ->

Przez prawie tydzień, od niedzieli (14. 10) do soboty (21.10 br.), nasza wspólnota przeżywała niezwykle ważny i oczekiwany czas rekolekcji. Poprowadził je o. Stanisław Witkowski, saletyn.

Rekolekcje należą do najistotniejszych wydarzeń w roku formacyjnym. Wówczas zamykamy się na rzeczywistość zewnętrzną, żeby w we wnętrzu własnego serca, pozostając w ciszy i skupieniu, spotkać się z Panem. To miejsce intensywnego przebywania sam na nam z Bogiem, pogłębiania relacji z Nim, poznawania Jego woli, a przede wszystkim nawrócenia.

Tradycyjnie ten święty czas rozpoczęliśmy w niedzielę (14. 10) o godz. 20:00, śpiewając hymn do Ducha Świętego O Stworzycielu Duchu Przyjdź. Codziennie uczestniczyliśmy w konferencjach wygłaszanych przez ojca rekolekcjonistę – ks. Stanisława Witkowskiego MS. Rekolekcjonista poruszył w nich wiele tematów związanych m.in. z naszym życiem modlitwy, ewangelizacją, wiernością Bogu i wierze, Maryją, rozeznawaniem i trwaniem w powołaniu, czystością, życiem wspólnotowym, miłosierdziem. Bardzo mocno wybrzmiała myśl o konieczności życia w obecności Jezusa, w całkowitej łączności z Nim. Tylko On daje nam siłę, tylko z Nim jesteśmy w stanie dobrze przejść przez życie, w obliczu nawet największych, najbardziej dramatycznych kryzysów.

Rekolekcje zakończyliśmy poranną Mszą świętą w sobotę (21.10 br.), podczas której jeden z naszych braci, Rafał Wesołowski przyjął święcenia diakonatu. W trakcie Eucharystii strój duchowny przyjął kl. Grzegorz Budzik. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba.

Po śniadaniu, wszyscy udaliśmy się do naszych domów, żeby móc wziąć udział w niedzielnych (21.10) wyborach samorządowych.

Ks. dr hab. Stanisław Witkowski jest saletynem, pochodzi z Rzeszowa z parafii Matki Bożej Saletyńskiej. Studiował w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Był ojcem duchownym w saletyńskim wyższym seminarium. Od wielu lat wykłada egzegezę Nowego Testamentu w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Zobacz też

Eliminacje Mistrzostw Polski Seminariów w Siatkówce
Eliminacje Mistrzostw Polski Seminariów w Siatkówce
Nauka społeczna Kościoła wobec dylematów XXI wieku
Nauka społeczna Kościoła wobec dylematów XXI wieku
Zaproszenie na Dzień Skupienia SPWSDwRz
Zaproszenie na Dzień Skupienia SPWSDwRz
Radość kapłaństwa
Radość kapłaństwa
Eliminacje Mistrzostw Polski Seminariów w Siatkówce

Bardzo miło nam poinformować, że nasza seminaryjna reprezentacja wygrała fazę grupową Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej. 28 lutego wygraliśmy wyjazdowy mecz z Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Lublinie, a 14 marca mecz z Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Obydwa mecze zakończyły się wynikiem 3:0 dla naszej reprezentacji. Serdecznie im gratulujemy i czekamy na majowe finały w Olsztynie.

Nauka społeczna Kościoła wobec dylematów XXI wieku

We wtorkowy wieczór 14 marca uczestniczyliśmy w sesji naukowej zatytułowanej: "Nauka Społeczna Kościoła wobec dylematów XXI wieku". Organizatorami konferencji były rzeszowskie oddziały Civitas Christiana i Akcji Katolickiej. Wysłuchaliśmy wykładu ks. prof. dr hab. Pawła Bortkiewicza TChr „Pamięć i tożsamość współcześnie zagrożona”, a następnie wykładu prof. dr hab. Mieczysława Ryby „Polska wobec zagrożeń kulturowych w XXI wieku”. Po wykładach był czas na dyskusję i pytania, które dodatkowo ubogaciły to spotkanie.

Zaproszenie na Dzień Skupienia SPWSDwRz

Drodzy Przyjaciele WSD w Rzeszowie

W czasie Wielkiego Postu zapraszamy Was na dzień skupienia. Poprowadzi go ks. Andrzej Szpaczyński, ojciec duchowny naszego Seminarium. Będzie to czas refleksji, modlitwy ale także wspólnego spotkania, które jak wierzymy umocni nas w naszym chrześcijańskim powołaniu. Dzień skupienia odbędzie się 17 marca 2019 r. (II niedziela Wielkiego Postu).

Plan naszego spotkania:

10.00 – Konferencja

10.45 – Modlitwa osobista i możliwość spowiedzi

11.15 – Eucharystia

12.15 – Obiad

13.00 – Gorzkie Żale

Spotykamy się w naszym Seminarium (ul. Witolda 11A w Rzeszowie). Niech dobry Bóg towarzyszy Wam ze swoim błogosławieństwem,

Do zobaczenia:

Ks. Jacek Szczęch

Radość kapłaństwa

 

Marcowy dzień skupienia poprowadził wyjątkowy kaznodzieja i duszpasterz, od 65 lat kapłan, tyniecki benedyktyn, o. Leon Knabit.

W sobotę (09.03 br.) o godz. 20:00 rozpoczęliśmy drugi w tym semestrze dzień skupienia. Poprowadził go dla nas gość specjalny z Tyńca, blisko 90-letni o. Leon Knabit OSB.

W trakcie konferencji o. Leon zarażał nas swoją pogodą ducha i optymizmem. Mówił o Kościele, kapłaństwie, otaczającej nas rzeczywistości, z pasją i charakterystyczną dla siebie spontanicznością, ale także ogromną troską. Podkreślał konieczność trzymania się Jezusa, wierności oraz wytrwałości w powołaniu. Pokazywał piękno kapłaństwa, sam dał świadectwo wielkiej radości, która z niego płynie. O. Knabit zaznaczał, że u początków Kościoła nie było instytucji, lecz miłość. To właśnie miłość powinna tworzyć i odznaczać pasterza.

Ojciec Leon w latach 1963–70 pracował w tynieckiej parafii jako proboszcz a w latach 1971–1980 był mistrzem nowicjatu. Po kilku latach został mianowany przeorem klasztoru benedyktynów w Lubiniu w Wielkopolsce. Po 10 latach wrócił do Tyńca, gdzie pozostał do dziś.

O. Knabit jest bardzo aktywny medialnie. W TVP prowadził programy: „Ojciec Leon zaprasza”, „Salomon”, „Credo”. W kolejnych latach prowadził program „Ojciec Leon Zawodowiec” w Religia.tv. Jednocześnie jest autorem wiele popularnych i rozchwytywanych na rynku książek.

Od 2009 r. systematycznie prowadzi własnego bloga, który w 2011 r. został „Blogiem Roku”. Tworzy także internetowy portal Centrum Duchowości Benedyktyńskiej: ps-po.pl.

Prowadzi także stałą rubrykę w „Gościu Niedzielnym” oraz udziela licznych wywiadów prasowych., O. Knabit jest kawalerem Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu „Ecce Homo”, a także wielu innych odznaczeń.

Wysłuchaliśmy trzech konferencji o. Leona oraz homilii podczas Mszy świętej. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za ten niezwykle ważny czas spotkania z Nim oraz Jego świadkiem o. Leonem Knabitem, który mógł na nowo zapalać w nas entuzjazm w pójściu za wezwaniem Pana.

Dzień skupienia zakończyliśmy wieczornym nabożeństwem Gorzkich Żali. Kazania pasyjne w tym roku dla naszej wspólnoty głosi dominikanin, o. Józef Zborzil.