Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi


Seminarium | Aktualności, 18 kwietnia 2018

W środę 18 kwietnia całą wspólnotą seminaryjną uczestniczyliśmy
w pielgrzymce polskich seminariów duchownych na Jasną Górę.
Wydarzenie odbywało się pod hasłem „W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi”

Ponad 2 tysiące kleryków z całej Polski wraz z księżmi odpowiadającymi za formację seminaryjną, zgromadziło się u stóp Częstochowskiej Pani po to, aby zawierzać Jej swoją formację, prosić o dobre rozeznanie i wytrwanie w powołaniu. Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim we wtorek 17. Kwietnia w kaplicy Matki Bożej w częstochowskim sanktuarium. Nasza seminaryjna społeczność w tej wieczornej modlitwie łączyła się z jej uczestnikami za pośrednictwem mediów. Do Częstochowy udaliśmy się w środę.

O godz. 10:00 w częstochowskiej Katedrze braliśmy udział we wspólnym spotkaniu kleryków, podczas którego wysłuchaliśmy konferencji metropolity łódzkiego ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mogliśmy w niej usłyszeć, że od Jezusa możemy się uczyć, bo On jest pokorniejszy od nas. Jeżeli nie będziemy pokorni, nie zgromadzimy ludzi. Ks. Arcybiskup przestrzegał przed nadęciem ludzi Kościoła. stwierdził, że Kościół ludzi nadętych, to będzie Kościół rozproszony.

Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu poprowadzona przez ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego – biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej. Bezpośrednio po niej wszyscy, w pieszej wędrówce udaliśmy się do jasnogórskiego Sanktuarium, odmawiając różaniec.

Pielgrzymkę zakończyła uroczysta Eucharystia w jasnogórskiej Bazylice, pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Jorge Carlos Patrón Wonga, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa. Mszę św. koncelebrowali: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, abp Grzegorz Ryś, bp Andrzej Jeż - biskup tarnowski, bp Damian Bryl, biskup pomocniczy z Poznania i bp Andrzej Przybylski. Homilię wygłosił przewodniczący liturgii. Ks. Arcybiskup Jorge Carlos Patrón Wong zachęcał w niej do wychodzenia z utartych schematów i statyczności w swoim życiu oraz otwarcia się na Bożą nowość. Wg kaznodziei ksiądz nie powinien być spokojny, nieruchomy i sądzić, że wszystko już jest poukładane. Powinno się nieustannie wsłuchiwać w głos Ducha Świętego.

Klerycka pielgrzymka na Jasną Górę, z pewnością zapisze się w naszej pamięci jako piękne doświadczenie wspólnej modlitwy, rozmów, integracji z braćmi z innych seminariów, poczucia jedności w wierze i powołaniu.

Była to już 5. edycja Ogólnopolskiej Pielgrzymki Seminariów na Jasną Górę. Pierwsza miała miejsce w 1999 r.

Zobacz też

Sto lat Niepodległej
Sto lat Niepodległej
Słuchaj…,rozeznawaj…- Niedziela Powołaniowa
Słuchaj…,rozeznawaj…- Niedziela Powołaniowa
Być bliżej Jezusa
Być bliżej Jezusa
Spotkanie z ks. prof. Markiem Starowieyskim
Spotkanie z ks. prof. Markiem Starowieyskim
Sto lat Niepodległej


Seminarium | Aktualności, 11 listopada 2018 ->

To wyjątkowa rocznica! Dokładnie sto lat temu, zakończyła się I wojna światowa, dokładnie sto lat temu Marszałek Józef Piłsudski objął dowództwo nad polską armią. Nasza Ojczyzna odrodziła się jako wolne, niezależne państwo. Świętujemy ten wielki jubileusz pełni wdzięczności za wolność oraz z jeszcze większą nadzieją na coraz lepsze korzystanie z niej.

Obchody Święta odzyskania Niepodległości rozpoczęliśmy już 9 listopada. Bracia z II i III roku przygotowali okolicznościowe przedstawienie patriotyczne. Mogliśmy uczestniczyć w pięknej pantomimie, której treścią była polska droga do wolności. Mini-spektakl wzbogaciły wprowadzenia historyczne, fragmenty utworów wybitnych rodzimych artystów, muzyków i literatów. Po zakończeniu sztuki głos zabrał ks. Rektor, dziękując III i II kursowi, za przygotowanie głębokiego, refleksyjnego przedstawienia, które wprowadziło nas w nastrój, charakter Święta Niepodległości.

W niedzielę, 11 listopada (br.) uczestniczyliśmy we Mszy św. w parafii farnej w Rzeszowie, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Jan Wątroba. Biskup Rzeszowski przypomniał rolę wiary w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jak zaznaczył, wolność nie była tylko wywalczona, ale także wymodlona. Ks. biskup Jan dziękował różnym grupom zawodowym i społecznym za zaangażowanie na rzecz troski o naszą Ojczyznę, za postawy patriotyczne m.in. odpowiedzialnym za edukację, harcerzom oraz samorządowcom.

Po Eucharystii uroczystości przeniosły się przed plac farny, gdzie miał miejsce Apel Poległych. Wówczas głos zabrali Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Wladysław Ortyl oraz w imieniu Marszałka Sejmu RP, p. poseł Krystyna Wróblewska.

Nie zapominajmy o modlitwie i obywatelskiej trosce za Polskę. Wolność nie jest dana na zawsze, jest nam zadana. Stąd wciąż powinniśmy ją pielęgnować oraz o nią dbać.

Słuchaj…,rozeznawaj…- Niedziela Powołaniowa


Seminarium | Aktualności, 4 listopada 2018 ->

W niedzielę większa część wspólnoty WSD w Rzeszowie udała się do parafii dekanatów głogowskiego i tyczyńskiego, żeby tam dzielić się doświadczeniem swojego powołania

W wyjazdach powołaniowych wzięli udział klerycy od trzeciego roku wzwyż wraz z jednym bratem kursu drugiego. Trójosobowym delegacjom przewodził jeden z księży przełożonych albo diakon. Nasza wizyta rozpoczęła się już od pierwszych porannych Mszy świętych. Między kolejnymi Eucharystiami spotykaliśmy się z parafianami, wspólnotami duszpasterskimi działającymi przy parafii, rozmawialiśmy z nimi na tematy związane z życiowym powołaniem oraz przede wszystkim z drogą kapłaństwa. Niektórzy z nas mówili świadectwo na temat odkrywania Bożego planu na swoją przyszłość oraz na temat własnego doświadczenia rozpoznawania powołania w seminarium. Księża przełożeni oraz diakonii głosili homilie.

Wszyscy spotkaliśmy się z życzliwością, zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem ze strony gospodarzy, zarówno księży, jak i parafian. Mamy ogromną nadzieję, że z pomocą Bożej łaski udało nam się zachęcić do modlitewnej troski o powołania i za powołanych, która jest niezwykle potrzebna.

Być bliżej Jezusa


Seminarium | Aktualności, 2 listopada 2018 ->

Po powrocie z naszych domów, po Uroczystości Wszystkich Świętych, uczestniczyliśmy we Mszy świętej za zmarłych na Starym Cmentarzu w Rzeszowie.

2 listopada Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, obchodzimy tzw. Dzień Zaduszny. Jak każdego roku wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii w kościele pw. Świętej Trójcy, przy historycznie drugim cmentarzu rzeszowskim. Eucharystii przewodniczył JE ks. biskupa Edwarda Białogłowski.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Andrzej Szpaczyński – ojciec duchowny WSD w Rzeszowie. Ojciec Andrzej mówił o pragnieniu Pana Boga, aby mieć ludzi u siebie, przy sobie. Jezus chce, żebyśmy byli blisko Niego, zarówno za naszego ziemskiego życia, jak i po śmierci. Zachęcał do zaufania Bogu i Jego miłosierdziu, a także dążenia do bliskości z Nim.

Po Mszy świętej miała miejsce procesja po rzeszowskim Starym Cmentarzu, podczas której odmawialiśmy różaniec za zmarłych.

Pamiętajmy w modlitwach o naszych najbliższych, którzy znajdują się już po drugiej stronie życia, ale także polecajmy tych, którzy nie mogą liczyć na modlitewne wsparcie od rodziny, krewnych, znajomych.

Spotkanie z ks. prof. Markiem Starowieyskim


Seminarium | Aktualności, 25 października 2018 ->

W czwartkowy wieczór naszą wspólnotę odwiedził ks. prof. Marek Starowieyski wybitny patrolog, historyk i biblista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego (w dziedzinie filologii klasycznej) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (w dziedzinie patrologii).

Z przyjemnością wysłuchaliśmy jego wykładu na temat pielgrzymowania w historii. Ksiądz Profesor w bardzo ciekawy sposób przedstawił ideę podróży do miejsc świętych rozpoczynając od czasów biblijnych, a kończąc na współczesności. To spotkanie z pewnością wielu z nas zachęciło do sięgnięcia po liczne publikacje naszego Gościa.