Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Wieczór wigilijny i kandydatura roku V


Seminarium | Aktualności, 22 grudnia 2017

Włączenie braci z V roku do grona
kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu
oraz seminaryjna wigilia.

W czwartkowy wieczór w przeddzień wyjazdu do domów na święta Bożego Narodzenia, przeżywaliśmy w naszej wspólnocie dwa istotne wydarzenia; włączenie braci z V roku do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu oraz seminaryjną wigilię.

Podczas uroczystej Mszy św. - rozpoczętej o godz. 17:00 - pod  przewodnictwem ks. Biskupa Jana Wątroby jedenastu alumunów kursu V przyjęło tzw. kandydaturę. Kandydatura, inaczej obrzęd admissio, to kolejny etap na drodze ku kapłaństwu. Moment, w którym Kościół rozpoznaje w aspirującym do święceń, pewne znaki powołania i poddaje je głębszemu rozpoznaniu.

Ks. Biskup Jan podczas homilii zaznaczył, że wchodząc na drogę kapłaństwa należy wejść na „drogę Maryi”, pełnej pokory i uniżenia, całkowicie zorientowanej na Chrystusa. Kapłaństwo, mimo iż jest hierarchiczne, jest przede wszystkim służebne. Do takiego kapłaństwa właśnie należy się przygotowywać – ubogiego, skromnego, z sercem otwartym na pomoc bliźnim.

Po Eucharystii wszyscy przenieśli się na seminaryjną jadalnię, by usiąść do wieczerzy wigilijnej. Po uroczystym odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Chrystusa, wzajemnie składaliśmy sobie życzenia i jedliśmy wigilijne potrawy.

Następnie ponownie przenieśliśmy się do kaplicy na wspólne śpiewanie kolęd. Świętowanie zakończyło się błogosławieństwem księży Biskupów – Jana i Edwarda.

3:2 dla nas!
3:2 dla nas!
Uroczystość Patrona Diecezji
Uroczystość Patrona Diecezji
Missa vitae - styczniowy dzień skupienia
Missa vitae - styczniowy dzień skupienia
Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Przyjaciół Seminarium
Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Przyjaciół Seminarium

Nasza seminaryjna reprezentacja pokonała drużynę z WSD w Krakowie w ogólnopolskich rozgrywkach kleryków w piłce siatkowej.

Czwartek – 20 stycznia br. przyniósł nam moc emocji sportowych. W naszym seminarium, w sali gimnastycznej, odbywał się drugi mecz fazy grupowej VIII Mistrzostw Polski Kleryków Wyższych Seminariów Duchownych w Piłce Siatkowej. Gościliśmy reprezentację krakowskiego WSD. Mecz rozpoczął się o godz. 14:30.

To nie było łatwe spotkanie. Mecz był wyjątkowo wyrównany. Obie drużyny wygrywały co drugi set. Napięcie ani na chwilę nie spadło, wręcz z minuty na minutę rosło. Ostatecznie tie-break przyniósł korzystne dla naszej reprezentacji rozstrzygnięcie: 15:12.

Gospodarzom kibicowali klerycy i księża przełożeni naszego seminarium. Wkrótce czeka ich kolejny mecz fazy grupowej. Tym razem z drużyną z WSD w Radomiu, a także miejmy nadzieję finał,  który odbędzie się w Olsztynie.

A oto skład zwycięskiej reprezentacji:

Marcin Pater,

Kamil Gierus,

Dawid Kubis

Piotr Łojek,

Piotr Wąsacz,

Mateusz Wielgosz,

Łukasz Ziemniak.

Życzymy naszym siatkarzom dalszych sukcesów w rozgrywkach oraz finałowego zwycięstwa!

Uroczystość patrona diecezji


Seminarium | Aktualności, 19 stycznia 2018

Obchody Uroczystości
św. Józefa Sebastiana Pelczara,
głównego patrona naszej diecezji

W piątek, 19 stycznia br., obchodziliśmy Uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona naszej diecezji. Z tej okazji uczestniczyliśmy w Eucharystii pod przewodnictwem Biskupa Jana Wątroby w Katedrze rzeszowskiej.

Uroczysta Msza św. rozpoczęła się o godz. 18:00, towarzyszył jej obrzęd włączenia do grona kanoników kapituły katedralnej, nowo mianowanych kanoników – proboszcza parafii katedralnej, ks. Krzysztofa Gołąbka oraz Rektora WSD w Rzeszowie, ks. Pawła Pietrusiaka. Ks. Gołąbek został powołany na kanonika gremialnego, natomiast ks. Pietrusiak został kanonikiem honorowym. 

Homilię podczas uroczystej Eucharystii wygłosił Ks. Paweł Pietrusiak. Skupił się w niej na patronie tego dnia biskupie Józefie Pelczarze. Przywołując losy Świętego, w kontekście stulecia niepodległości Polski, mówił o jego szczególnym zatroskaniu o nasz kraj. Patriotyzm i wiara w Boga były mu wszczepiane od wczesnej młodości. Choć urodził się w będącej pod zaborami Ojczyźnie, to doskonale wiedział co to znaczy być Polakiem i sam uczył tego innych. Był doskonałym historykiem, wybitnym intelektualistą, niejednokrotnie przestrzegał przed różnego rodzaju fałszywymi prądami, szkodzącymi Polsce i Kościołowi. Jest dla nas przykładem zaangażowanego Polaka, patrioty i pasterza, który do końca trzeźwo oceniał rzeczywistość oraz troszczył się o interes narodowy.

Pod koniec Eucharystii ks. Biskup Jan pogratulował nowo powołanym kanonikom dołączenia do kapituły katedralnej. Pasterz diecezji zaznaczył, że jest to forma podziękowania i doceniania tych kapłanów za ich działalność dla diecezji. Wyraził nadzieję, iż nadal będzie ona tak hojna i owocna, jak dotychczas. 

Missa vitae - styczniowy dzień skupienia

 

Seminarium | Aktualności, 16 stycznia 2018

Pierwszy, w nowym 2018 roku dzień skupienia.
Prowadził go biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

W II niedzielę zwykłą we wspólnocie seminaryjnej przeżywaliśmy pierwszy, w nowym 2018 roku dzień skupienia. Prowadził go biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Ten szczególny czas refleksji rozpoczęliśmy w sobotę (13.01) o godz. 20.00, hymnem do Ducha Świętego – O Stworzycielu Duchu przyjdź, a zakończyliśmy w niedzielę (14.01) uroczystą Eucharystią o godz. 16:45.

Missa vitae – Msza życia – taki tytuł można nadać rozważaniom dnia skupienia. Ks. Biskup Janocha prowadził nas przez kolejne etapy, obrzędy Mszy świętej, duchowo interpretując ich symbolikę i odnosząc do ludzkiego życia. Eucharystia to nic innego jak streszczenie egzystencji człowieka. Uczy nas miłości już od pierwszych gestów celebransa. Skłania do uznania i odkrywania własnej grzeszności, dzielenia się doświadczeniem Bożego Słowa. We Mszy św. uczestniczy cały kosmos, my biorąc w niej udział, uczestniczymy w losach całego świata. Dziękuję i przepraszam to najważniejsze słowa, jakie kierujemy w jej trakcie do Boga. Każda Eucharystia ma wymiar misyjny, jej przedłużeniem jest nasza codzienność. Powinniśmy być świadkami Boga właśnie w naszej codzienności. Zanosić ludziom Dobrą Nowinę, dzielić się miłością.

Ks. Bp Michał Janocha urodził się 27 października 1959 roku w Warszawie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego. W latach 1978-1982 studiował historię sztuki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i tam uzyskał tytuł magistra teologii. Po ukończeniu studiów, w 1983 roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Święcenia prezbiteratu przyjął w 28 maja 1987 roku w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Józefa Glempa. Pracował najpierw jako wikariusz w parafii podwarszawskiej w Izabelinie. Następnie podjął pracę w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a w 1990 został kapelanem w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. W 1994 roku ks. Michał Janocha obronił pracę doktorską w zakresie historii sztuki, a w 2002 roku uzyskał habilitację. Od 2010 roku pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Artes Liberales, w komisji Speculum Byzantinum. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii sztuki i tradycji bizantyjskiej w perspektywie porównawczej Wschodu i Zachodu, a także teologii kultury. Przez wiele lat organizował wyjazdy naukowo-dydaktyczne śladami Wschodu i Zachodu. Jego uczestnikami byli studenci oraz klerycy. W latach 2009-2013 był ojcem duchownym w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 2013 roku kard. Kazimierz Nycz mianował go dyrektorem biblioteki WMSD. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej – głównej patronki Warszawy 9 maja 2015 r. papież Franciszek mianował ks. prof. Michała Janochę biskupem pomocniczym warszawskim, przydzielając mu stolicę tytularną Barica. Święcenia biskupie przyjął 14 czerwca 2015 r. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Spotkanie opłatkowe
Stowarzyszenia Przyjaciół Seminarium


Seminarium | Aktualności, 9 grudnia 2018 

W Niedzielę Chrztu Pańskiego w naszym seminarium
miało miejsce spotkanie opłatkowe
Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Rzeszowie.

Pierwszym punktem tego wydarzenia było spotkanie ogólne na auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, podczas którego chór seminaryjny wykonywał kolędy. Msza św. rozpoczęła się o godz. 11:00, przewodniczył jej ks. Biskup Jan Wątroba. Koncelebrowali księża przełożeni naszego seminarium oraz goście - ks. Mieczysław Mleczko – emerytowany proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie i ks. prałat Emil Midura – emerytowany proboszcz z Gogołowa.

Ks. Biskup Jan w homilii podkreślił prawdę o bliskości Boga – Jezusa Chrystusa, który przyjmując chrzest solidaryzował się z rodzajem ludzkim. Był bez grzechu, wcale chrztu nie potrzebował, wziął za to na siebie nasze winy oraz przyszedł na świat, uniżając się, aby nas odkupić. Ks. Biskup Wątroba dziękował członkom stowarzyszenia za modlitwę o powołania i za powołanych. Prosił, żeby nadal w niej trwali, ponieważ droga życia kapłańskiego jest trudna, a my potrzebujemy świętych kapłanów na wzór Chrystusa. Dlatego modlitwa pozostaje niezbędna.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się w seminaryjnej jadalni, by wspólnie łamać się opłatkiem i składać sobie życzenia. Potem usiedliśmy do obiadu. W trakcie posiłku grupa kleryków wystawiła krótkie jasełka. Towarzyszył temu śpiew kolęd. Po zakończeniu obiadu odbyło się zebranie zarządu Stowarzyszenia.

W spotkaniu opłatkowym uczestniczyło ponad 160 Przyjaciół WSD w Rzeszowie.