Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Wizyta rodziców
alumnów pierwszego roku


Seminarium | Aktualności, 3 grudnia 2017

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszym seminarium gościliśmy rodziców braci z I roku

Wspólne spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. Rektora Pawła Pietrusiaka o godz. 10:00. Eucharystię koncelebrowali księża przełożeni WSD w Rzeszowie. W homilii ks. Rektor przypomniał znaczenie słowa – adwent (od łac. adventus) – oczekiwanie na przyjście Pana, obecność Pana. Wzywał do tego, aby nie przespać, nie przegapić przechodzącego Boga, bo w chrześcijaństwie nie chodzi o nic innego, jak właśnie o spotkanie z Nim. Językiem Boga są konkretne fakty, wydarzenia z naszego życia, którymi nieraz Najwyższy niweczy osobiste plany, czy projekty. Jak mówił ks. Rektor, nierzadko decyzja syna o wstąpieniu do seminarium, mogła być czymś zupełnie nieoczekiwanym dla rodziców, ale może być rzeczywistą szansą na spotkanie z Bogiem. Po Mszy św. wszyscy udali się na aulę Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, gdzie bracia kursu pierwszego wystawili przedstawienie „powołaniowe”. Krótka sztuka opowiadała historię proboszcza, który odpowiadając na zmagającego się z myślą o wstąpieniu do seminarium młodego człowieka, próbuje dodać mu odwagi w pójściu za głosem powołania, prezentując mu przykłady różnych biblijnych bohaterów powoływanych przez Boga. Po przedstawieniu, alumni I roku wraz z rodzicami i księżmi przełożonymi mieli okazję by lepiej się wzajemnie poznać. Spotkanie zakończył wspólny obiad na seminaryjnym refektarzu, po którym rodzice mogli zobaczyć różne miejsca seminaryjnego domu.

W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi
W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi
Alleluja z Przyjaciółmi
Alleluja z Przyjaciółmi
Kolejne zwycięstwo!
Kolejne zwycięstwo!
Co Bóg do mnie mówi – kwietniowy dzień skupienia
Co Bóg do mnie mówi – kwietniowy dzień skupienia
W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi


Seminarium | Aktualności, 18 kwietnia 2018

W środę 18 kwietnia całą wspólnotą seminaryjną uczestniczyliśmy
w pielgrzymce polskich seminariów duchownych na Jasną Górę.
Wydarzenie odbywało się pod hasłem „W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi”

Ponad 2 tysiące kleryków z całej Polski wraz z księżmi odpowiadającymi za formację seminaryjną, zgromadziło się u stóp Częstochowskiej Pani po to, aby zawierzać Jej swoją formację, prosić o dobre rozeznanie i wytrwanie w powołaniu. Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim we wtorek 17. Kwietnia w kaplicy Matki Bożej w częstochowskim sanktuarium. Nasza seminaryjna społeczność w tej wieczornej modlitwie łączyła się z jej uczestnikami za pośrednictwem mediów. Do Częstochowy udaliśmy się w środę.

O godz. 10:00 w częstochowskiej Katedrze braliśmy udział we wspólnym spotkaniu kleryków, podczas którego wysłuchaliśmy konferencji metropolity łódzkiego ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mogliśmy w niej usłyszeć, że od Jezusa możemy się uczyć, bo On jest pokorniejszy od nas. Jeżeli nie będziemy pokorni, nie zgromadzimy ludzi. Ks. Arcybiskup przestrzegał przed nadęciem ludzi Kościoła. stwierdził, że Kościół ludzi nadętych, to będzie Kościół rozproszony.

Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu poprowadzona przez ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego – biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej. Bezpośrednio po niej wszyscy, w pieszej wędrówce udaliśmy się do jasnogórskiego Sanktuarium, odmawiając różaniec.

Pielgrzymkę zakończyła uroczysta Eucharystia w jasnogórskiej Bazylice, pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Jorge Carlos Patrón Wonga, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa. Mszę św. koncelebrowali: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, abp Grzegorz Ryś, bp Andrzej Jeż - biskup tarnowski, bp Damian Bryl, biskup pomocniczy z Poznania i bp Andrzej Przybylski. Homilię wygłosił przewodniczący liturgii. Ks. Arcybiskup Jorge Carlos Patrón Wong zachęcał w niej do wychodzenia z utartych schematów i statyczności w swoim życiu oraz otwarcia się na Bożą nowość. Wg kaznodziei ksiądz nie powinien być spokojny, nieruchomy i sądzić, że wszystko już jest poukładane. Powinno się nieustannie wsłuchiwać w głos Ducha Świętego.

Klerycka pielgrzymka na Jasną Górę, z pewnością zapisze się w naszej pamięci jako piękne doświadczenie wspólnej modlitwy, rozmów, integracji z braćmi z innych seminariów, poczucia jedności w wierze i powołaniu.

Była to już 5. edycja Ogólnopolskiej Pielgrzymki Seminariów na Jasną Górę. Pierwsza miała miejsce w 1999 r.

W III Niedzielę Wielkanocną w naszym Seminarium odbyło się wielkanocne spotkanie z Przyjaciółmi WSD w Rzeszowie.

Nasi goście przybyli na godz. 10:00, a wspólne spotkanie rozpoczęło się w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Członków Stowarzyszenia przywitał jego prezes ks. Paweł Synoś – ojciec duchowny. Gościem specjalnym tegorocznego zjazdu wielkanocnego był ks. Biskup Kazimierz Górny. Podczas zebrania na auli między innymi został wyświetlony film autorstwa kleryków, powstały z okazji 25-lecia istnienia WSD w Rzeszowie – Historia pisana wiarą.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Biskup Kazimierz, natomiast homilię wygłosił ks. prefekt Jacek Szczęch. Odnosząc się do tekstu przewidzianej na ten dzień Ewangelii, homilista zwrócił uwagę na to, że Jezus przychodzi do nas jak do swoich przyjaciół. Przynosi On dar pokoju i zaprasza do świadectwa. Znać Jezusa, żyć Jego przykazaniami to pozwolić, aby w sercu umacniała się, udoskonalała z dnia na dzień Boża miłość. Znajomość doktryny chrześcijańskiej jest dla wierzącego czymś niewystarczającym. Konieczne jest to, aby wcielać ją w życie.

Po Eucharystii wszyscy udali się na jadalnię, gdzie miał miejsce wspólny obiad. W tegorocznym świątecznym spotkaniu Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Rzeszowie wzięło udział ok. 120 jego przedstawicieli. Bardzo wszystkim dziękujemy za obecność i za wszelkie dobro, jakie dzięki nim staje się udziałem naszej seminaryjnej wspólnoty. 

Seminaryjna reprezentacja pokonała drużynę z WSD w Radomiu w ogólnopolskich rozgrywkach kleryków w piłce siatkowej.

Mecz z reprezentantami radomskiego Seminarium rozgrywany był w sobotnie popołudnie 14 kwietnia. Gospodarzami spotkania byli nasi rywale. Było to kolejne starcie w ramach VIII Mistrzostw Polski Kleryków Wyższych Seminariów Duchownych w Piłce Siatkowej. Choć nasza drużyna grała na wyjeździe, to jednak rozegrała zwycięskie spotkanie pokonując rywali z Radomia 3:1. Zwycięstwo to otworzyło drogę do finałowej rozgrywki tegorocznego turnieju, w ramach której spotkają się 4 najlepsze drużyny z całej Polski. Decydujące o mistrzostwie mecze zostaną rozegrane w Olsztynie. W składzie zwycięskiej reprezentacji znaleźli się: Marcin Pater, Kamil Gierus, Piotr Łojek, Mateusz Wielgosz, Łukasz Ziemniak, Tomasz Szofer oraz Piotr Wąsacz. Opiekę nie tylko duchową, ale także sportową nad zwycięską drużyną tym razem sprawował ks. Paweł Synoś, ojciec duchowny naszego Seminarium. Naszym siatkarzom życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach oraz finałowego zwycięstwa!

Co Bóg do mnie mówi – kwietniowy dzień skupienia


Seminarium | Aktualności, 9 kwietnia 2018

W II Niedzielę Wielkanocną w święto Miłosierdzia Bożego, nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia, który poprowadził paulin o. Marcin Ciechanowski.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy w sobotę (07.04.) o godz. 20:00 nabożeństwem nieszporów z odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”, zaś zakończyliśmy tradycyjnie uroczystą niedzielną Eucharystią o godz. 16:45.

O. Marcin zachęcał nas do podjęcia żywego dialogu z Bogiem poprzez Jego Słowo. Podkreślał, że nasze działanie powinno być odpowiedzią na Boże wezwanie. Jeśli chcemy żyć z Chrystusem, wedle Jego woli – pytajmy Go o to czego sam od nas chce. Odpowiedzi szukajmy w Biblii. Słowo Boże nie ma być łatwe, odkrywa prawdę o nas, której nie możemy się przestraszyć. Prawda zawsze daje przystęp do Boga, choćby była najgorsza.

Tylko w Bogu możemy mieć oparcie, człowiek zawsze pozostaje niepewny. Pan obiecał, że we wszystkich sytuacjach będzie z nami zawsze. Kocha i chce nas takich jakimi jesteśmy, pragnie również naszej samoakceptacji - abyśmy zgodzili się sami na siebie.

o. Marcin Ciechanowski - ur. 1975 r., paulin, święcenia kapłańskie przyjął w 2002 r. na Jasnej Górze, egzorcysta archidiecezji częstochowskiej, rekolekcjonista, muzyk.

Wierzymy, że ten wyjątkowy czas milczenia i modlitwy przyczyni się do pogłębienia naszej więzi z Bogiem.