Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Tota pulchra es Maria!
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP


Seminarium | Aktualności, 30 listopada 2017

Całą seminaryjną wspólnotą
przeżywamy dziewięciodniową Nowennę ku czci NMP.
Dzień przed tą uroczystością bracia z roku III przyjmą szatę duchowną.

Przygotowując się do uroczystości Niepokalanego Poczęcia całą seminaryjną wspólnotą przeżywamy dziewięciodniową Nowennę ku czci NMP. Dzień przed tą uroczystością bracia z roku III przyjmą szatę duchowną.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia jest jednym z najdonioślejszych wydarzeń w roku liturgicznym poświęconym Matce Bożej. Stąd Kościół do jego przeżywania chce się przygotować jak najlepiej. Realizuje się to właśnie poprzez nabożeństwa nowenny.

Nowenna trwa od 29 listopada do 7 grudnia. Rozważania w trakcie nabożeństwa prowadzi wykładowca teologii pastoralnej naszego seminarium - ks. Rafał Flak. To czas szczególnego zapatrzenia się w Maryję i kontemplowania związanych z nią tajemnic.

Polecajmy w naszych modlitwach przede wszystkim kleryków kursu III przygotowujących się do obłóczyn – przyjęcia sutanny. 

Ecce sacerdos magnus! Nowi kapłani diecezji
Ecce sacerdos magnus! Nowi kapłani diecezji
Gadete et exultate - nowi diakoni diecezji
Gadete et exultate - nowi diakoni diecezji
Srebrni medaliści
Srebrni medaliści
Królowo Polski zwyciężaj!
Królowo Polski zwyciężaj!
Ecce sacerdos magnus! Nowi kapłani diecezji


Seminarium | Aktualności, 19 maja 2019 ->

Sześciu nowych księży powiększyło prezbiterium Diecezji Rzeszowskiej.

To wielkie święto dla całej diecezji, ale także dla naszego seminarium. Kres seminaryjnej formacji osiągnęło sześciu diakonów, którzy w sobotę – 19 maja br., podczas uroczystej Mszy świętej przyjęło w rzeszowskiej Katedrze, z rąk Biskupa Jana Wątroby, święcenia kapłańskie. Do Katedry przybyli ich bliscy, rodzina, przyjaciele, znajomi. W celebracji oprócz Biskupa Jana brał udział również Biskup Senior Kazimierz Górny oraz mnóstwo kapłanów diecezji rzeszowskiej z przedstawicielami Kurii, przełożonymi i profesorami WSD, proboszczami święconych kapłanów. Tydzień przed przyjęciem sakramentu kapłaństwa, kandydaci uczestniczyli w rekolekcjach w miejscowości Czarna Sędziszowska, by w atmosferze skupienia i modlitwy jak najlepiej przygotować się do tego momentu.

Podczas Eucharystii homilię wygłosił główny celebrans – ks. Biskup Jan Wątroba. Przypominał o trudach posługiwania w dzisiejszych czasach – o zamkniętych drzwiach dla Chrystusa, o zamkniętych drzwiach dla kapłana. Zaznaczył, że jako księża neoprezbiterzy udadzą się do różnych środowisk, które będą miały wobec nich różne oczekiwania, wymagania, którym będą musieli sprostać. Biskup Jan mówił także o potrzebie troski o wspólnotę rocznikową, która może okazać się istotniejszą niż ta rodzinna.

Pod koniec celebracji podziękowania za sakrament święceń prezbiteratu złożył przewodniczący rocznika neoprezbiterów ks. Marcin Pater.

W niedzielę – 20 maja br., księża neoprezbiterzy odprawią Msze św. prymicyjne w swoich parafiach. Natomiast w czwartek 24 maja, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – odpust w kaplicy seminaryjnej, będą odprawiać Mszę prymicyjną w naszej wspólnocie w WSD.

Nowi kapłani diecezji to:

Ks. Mariusz Bilski z Gorlic, parafia św. Andrzeja Boboli

Ks. Jakub Lorenc z Będziemyśla

Ks. Piotr Łoboda z Żelichowa (diecezja tarnowska)

Ks. Marcin Pater z Łęgu Tarnowskiego (diecezja tarnowska)

Ks. Daniel Sączawa z Kamienia

Ks. Szczepan Węglowski z Widełki.

Pamiętajmy w modlitwach o najmłodszych kapłanach Kościoła rzeszowskiego. Prośmy, aby Duch Święty był nieodłącznym towarzyszem ich kapłańskiej drogi i misji.

Nasza diecezja wzbogaciła się o dziesięciu nowych diakonów. Alumni V roku przyjęli święcenia diakonatu w kościele parafialnym w Boguchwale.

To wielka radość dla naszego lokalnego Kościoła. W sobotę – 12 maja br., dziesięciu kleryków roku piątego przyjęło sakrament święceń w stopniu diakonatu. Uroczysta Msza św. z udzieleniem święceń miała miejsce w parafii jednego z kandydatów, w Boguchwale, przewodniczył jej Pasterz diecezji – ks. Biskup Jan Wątroba.

W dniu poprzedzającym święcenia, kandydaci, podczas nabożeństwa Słowa prowadzonego przez ks. Rektora Pawła Pietrusiaka w kaplicy seminaryjnej, złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności. Ks. Rektor w kazaniu wskazał na istotę posługi diakońskiej, która ma polegać na „brudzeniu sobie rąk” i „zajmowaniu ostatniego miejsca” – ma być przesycona duchem służby.

Natomiast w kościele parafialnym w Boguchwale zgromadzili się bliscy kandydatów do święceń, rodzina, przyjaciele, znajomi. Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów, przełożeni oraz profesorowie seminaryjni, proboszczowie przyjmujących diakonat, katecheci, starsi koledzy. Ks. Biskup Wątroba wygłosił homilię. Odniósł się w niej do najnowszej adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et exultate” – na jej podstawie mówił o świętości we współczesnym świecie, o potrzebie postawy łagodności i cierpliwości, modlitwy, czy miłosierdzia. Przypomniał, że Jezusowy przepis na świętość to przekazane podczas kazania na górze - błogosławieństwa, które są chrześcijańskim dowodem tożsamości. Diakon nie jest przeznaczony tylko do obsługi stołów, ale do głoszenia Słowa Bożego. Zachęcał do otwartości na Ducha Świętego i pełną gotowość do pełnienie służby wedle Bożej woli, by być gotowym dać ponieść się tam, gdzie powieje Duch, dokładnie tak jak pierwsi diakoni – bohaterowie Dziejów Apostolskich.

Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Nowo wyświęceni diakoni po raz pierwszy udzielali Komunii świętej jako jej zwyczajni szafarze.

Przed błogosławieństwem, ductor rocznika, dk. Jakub Oczkowicz złożył podziękowania na ręce ks. Biskupa Jana, przełożonych oraz profesorów. Po błogosławieństwie nowo wyświęceni diakoni zawierzyli się opiece Najświętszej Matki. Następnie całą seminaryjną wspólnotą udaliśmy się na obiad wraz z rodzinami diakonów.

Oto nowi diakoni diecezji rzeszowskiej:

  1. Kamil Bambrowicz – z parafii Narodzenia NMP w Gorlicach,
  2. Hubert Cop – z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lutoryżu,
  3. Jakub Gunia – z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Strażowie,
  4. Mateusz Juszczyk – z parafii Dobrego Pasterza w Jaśle,
  5. Arkadiusz Król – z parafii Św. Małgorzaty w Żurowej,
  6. Jarosław Młodecki – z parafii Trójcy Świętej w Bieździedzy,
  7. Jakub Oczkowicz – z parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach,
  8. Bartłomiej Ołyniec – z parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie,
  9. Grzegorz Petka – z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Dobrzechowie,
  10. Dominik Wacław – z parafii  św. Stanisława Biskupa Męczennika w Boguchwale.

Otoczmy ich swoją modlitwą. Prośmy dla nich o wierność Chrystusowi i oddaną służbę bliźnim.

 

 

Srebrni medaliści


Seminarium | Aktualności, 5 maja 2018 ->

W dniach 3-4 maja 2018 roku odbyły się finały VIII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Siatkowej.

W turnieju brali udział klerycy z Krakowa (Dominikanie), Ełku, Rzeszowa oraz jego gospodarze – Olsztyn. Drużyny te, po wcześniej rozegranej fazie grupowej, zakwalifikowały się do finału. Nasze seminarium w eliminacjach rozegrało trzy mecze, które zakończyły się wynikami: WSD Bernardyni – WSD Rzeszów (1:3); WSD Rzeszów – WSD Kraków (3:2); WSD Radom – WSD Rzeszów (1:3), co zapewniło nam I miejsce w grupie.

W dniach 3-4 maja 2018 roku odbyły się finały VIII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Siatkowej. W turnieju brali udział klerycy z Krakowa (Dominikanie), Ełku, Rzeszowa oraz jego gospodarze – Olsztyn. Drużyny te, po wcześniej rozegranej fazie grupowej, zakwalifikowały się do finału. Nasze seminarium w eliminacjach rozegrało trzy mecze, które zakończyły się wynikami: WSD Bernardyni – WSD Rzeszów (1:3); WSD Rzeszów – WSD Kraków (3:2); WSD Radom – WSD Rzeszów (1:3), co zapewniło nam I miejsce w grupie.

Po przyjeździe do Olsztyna, wspólnie modliliśmy się na nabożeństwie majowym, po czym, w czasie kolacji, odbyło się losowanie par półfinałowych. Nasze zmagania rozpoczęliśmy meczem z klerykami z Ełku. Po ciężkiej walce, wygraliśmy 3:1 i oczekiwaliśmy na swojego rywala w finale mistrzostw, którym okazała się drużyna gospodarzy. Następny dzień rozpoczęliśmy Eucharystią i po meczu o III miejsce rozegraliśmy wielki finał. Mecze był bardzo emocjonujący i wyrównany. Nie brakowało w nim wielu wspaniałych akcji oraz walki po obu stronach siatki. Niestety, mimo wszelkich starań, ulegliśmy gospodarzom w trzech setach, przegrywając 26:24, 29:27, 26:24. Godzinę później odbyło się wręczenie medali oraz nagród w seminaryjnej auli.

Nasza drużyna wróciła do domu jako wicemistrzowie Polski ze srebrnymi medalami.

W czwartek - 3 maja br., wspólnie uczestniczyliśmy w wydarzeniach religijno-patriotycznych w rzeszowskiej Farze z okazji uroczystości Matki Bożej Królowej Polski oraz 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ks. Biskup Kazimierz Górny przewodniczył Mszy świętej w najstarszym kościele w Rzeszowie, dziękując za Maryję i jej bezustanną opiekę oraz troskę nad Ojczyzną. Podczas celebracji było obecnych ok. 30 pocztów sztandarowych, przedstawiciele rządu, parlamentu, sejmiku wojewódzkiego oraz rady miasta. Homilię wygłosił ks. Stanisław Potera – proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Rzeszowie. Homilista zwrócił uwagę na wyjątkowy dar od Boga, jakim była Maryja, na wciąż obecne zagrożenia wobec cywilizacji życia, którym należy się przeciwstawić. Za Janem Pawłem II wezwał ludzi świeckich do odwagi bycia świadkami, ukazywania aktualności Ewangelii, uporu w służeniu dobru wspólnemu. Ks. Stanisław zakończył słowami: Maryjo króluj, prowadź, Maryjo Królowo Polski, zwyciężaj!

Po celebracji, na placu przed Ratuszem, miała miejsce patriotyczna część obchodów z apelem poległych i złożeniem wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Z kolei wczoraj, w środę – 2 maja br., wróciliśmy z naszych majowych wycieczek. Cztery roczniki – I, III, IV i V wybrały się z wychowawcami i ojcem duchownym do Zakopanego. Natomiast kurs II, wraz ze swoim ojcem duchownym, udał się do Warszawy. Wycieczki rozpoczęliśmy w poniedziałek – 30 kwietnia. Z całą pewnością był to wspaniały czas wspólnego bycia razem, odpoczynku, wędrówek, rozrywki. Ze świeżością i odnowionymi siłami wchodzimy w niełatwy czas naukowych zmagań.