Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Dzień misyjny


Seminarium | Aktualności, 26 października 2017

W czwartek - 26 października br.
nasza seminaryjna wspólnota przeżywała Dzień misyjny.

Gościliśmy trzech ojców Kombonianów : o. Macieja Wąsika – pochodzącego z naszej diecezji, z parafii katedralnej w Rzeszowie, obecnie pracującego w Peru; o. Tomasza Marka z parafii w Żurowej, duszpasterzującego w Brazylii oraz przebywającego w Polsce o. Deogratiasa  z Ugandy. 

Ojcowie spotkali się z całą społecznością WSD o godz. 9:00 na auli ITP, powitał ich ks. Rektor Paweł Pietrusiak. W krótkim słowie wstępu przypomniał, że Kościół z natury jest misyjny. Kiedy wspólnoty kościelne tracą swój misyjny charakter, nie wydają powołań misyjnych, obumierają.

Jako pierwszy głos zabrał o. Maciej Wąsik. Opowiedział historię założyciela zgromadzenia – św. Daniela Comboniego, następnie mówił o pracy ojców Kombonianów na misjach w Afryce czy Ameryce Południowej, podzielił się także swoim doświadczeniem duszpasterskiej posługi w Peru. O. Deogratias Nguonzi pochodzący z Ugandy przebywa w Polsce. Tutaj uczy się naszego języka, a także przygląda się pracy polskich duchownych. O. Tomasz Marek przedstawił nam swoją misyjną działalność Brazylii, pokazywał zdjęcia z kraju pełnego kontrastów i nierówności społecznych. Nasi goście dzielili się z nami radością z posługi misyjnej i zachęcali do odważnego odpowiadania na Boże wezwanie do podjęcia pracy na misjach.

O godz. 11:30 w kaplicy seminaryjnej odbyła się Msza św., której głównym celebransem był o. Deogratias. Homilię wygłosił o. Tomasz Marek. Rozważając słowa dzisiejszej Ewangelii interpretował znaczenie „ognia, który Chrystus rzucił na ziemię”. Mówił, że ów ogień to może być Słowo Boże, ale także i Duch Boży, który ma za zadanie nas oczyszczać. W życiu przyjdą sytuacje, w których będziemy się musieli opowiedzieć po którejś ze stron – za Bogiem lub przeciwko Bogu. Narażając się nawet na poniesienie ofiary ze swojego życia.

Ojcowie dali całej naszej wspólnocie piękne świadectwo odważnego pójścia za Chrystusem i pełnej zaangażowania oraz miłości pracy pasterskiej w swoich placówkach. Oby ich przykład zainspirował, bądź umocnił, misyjne powołania w naszej społeczności. 

W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi
W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi
Alleluja z Przyjaciółmi
Alleluja z Przyjaciółmi
Kolejne zwycięstwo!
Kolejne zwycięstwo!
Co Bóg do mnie mówi – kwietniowy dzień skupienia
Co Bóg do mnie mówi – kwietniowy dzień skupienia
W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi


Seminarium | Aktualności, 18 kwietnia 2018

W środę 18 kwietnia całą wspólnotą seminaryjną uczestniczyliśmy
w pielgrzymce polskich seminariów duchownych na Jasną Górę.
Wydarzenie odbywało się pod hasłem „W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi”

Ponad 2 tysiące kleryków z całej Polski wraz z księżmi odpowiadającymi za formację seminaryjną, zgromadziło się u stóp Częstochowskiej Pani po to, aby zawierzać Jej swoją formację, prosić o dobre rozeznanie i wytrwanie w powołaniu. Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim we wtorek 17. Kwietnia w kaplicy Matki Bożej w częstochowskim sanktuarium. Nasza seminaryjna społeczność w tej wieczornej modlitwie łączyła się z jej uczestnikami za pośrednictwem mediów. Do Częstochowy udaliśmy się w środę.

O godz. 10:00 w częstochowskiej Katedrze braliśmy udział we wspólnym spotkaniu kleryków, podczas którego wysłuchaliśmy konferencji metropolity łódzkiego ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mogliśmy w niej usłyszeć, że od Jezusa możemy się uczyć, bo On jest pokorniejszy od nas. Jeżeli nie będziemy pokorni, nie zgromadzimy ludzi. Ks. Arcybiskup przestrzegał przed nadęciem ludzi Kościoła. stwierdził, że Kościół ludzi nadętych, to będzie Kościół rozproszony.

Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu poprowadzona przez ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego – biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej. Bezpośrednio po niej wszyscy, w pieszej wędrówce udaliśmy się do jasnogórskiego Sanktuarium, odmawiając różaniec.

Pielgrzymkę zakończyła uroczysta Eucharystia w jasnogórskiej Bazylice, pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Jorge Carlos Patrón Wonga, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa. Mszę św. koncelebrowali: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, abp Grzegorz Ryś, bp Andrzej Jeż - biskup tarnowski, bp Damian Bryl, biskup pomocniczy z Poznania i bp Andrzej Przybylski. Homilię wygłosił przewodniczący liturgii. Ks. Arcybiskup Jorge Carlos Patrón Wong zachęcał w niej do wychodzenia z utartych schematów i statyczności w swoim życiu oraz otwarcia się na Bożą nowość. Wg kaznodziei ksiądz nie powinien być spokojny, nieruchomy i sądzić, że wszystko już jest poukładane. Powinno się nieustannie wsłuchiwać w głos Ducha Świętego.

Klerycka pielgrzymka na Jasną Górę, z pewnością zapisze się w naszej pamięci jako piękne doświadczenie wspólnej modlitwy, rozmów, integracji z braćmi z innych seminariów, poczucia jedności w wierze i powołaniu.

Była to już 5. edycja Ogólnopolskiej Pielgrzymki Seminariów na Jasną Górę. Pierwsza miała miejsce w 1999 r.

W III Niedzielę Wielkanocną w naszym Seminarium odbyło się wielkanocne spotkanie z Przyjaciółmi WSD w Rzeszowie.

Nasi goście przybyli na godz. 10:00, a wspólne spotkanie rozpoczęło się w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Członków Stowarzyszenia przywitał jego prezes ks. Paweł Synoś – ojciec duchowny. Gościem specjalnym tegorocznego zjazdu wielkanocnego był ks. Biskup Kazimierz Górny. Podczas zebrania na auli między innymi został wyświetlony film autorstwa kleryków, powstały z okazji 25-lecia istnienia WSD w Rzeszowie – Historia pisana wiarą.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Biskup Kazimierz, natomiast homilię wygłosił ks. prefekt Jacek Szczęch. Odnosząc się do tekstu przewidzianej na ten dzień Ewangelii, homilista zwrócił uwagę na to, że Jezus przychodzi do nas jak do swoich przyjaciół. Przynosi On dar pokoju i zaprasza do świadectwa. Znać Jezusa, żyć Jego przykazaniami to pozwolić, aby w sercu umacniała się, udoskonalała z dnia na dzień Boża miłość. Znajomość doktryny chrześcijańskiej jest dla wierzącego czymś niewystarczającym. Konieczne jest to, aby wcielać ją w życie.

Po Eucharystii wszyscy udali się na jadalnię, gdzie miał miejsce wspólny obiad. W tegorocznym świątecznym spotkaniu Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Rzeszowie wzięło udział ok. 120 jego przedstawicieli. Bardzo wszystkim dziękujemy za obecność i za wszelkie dobro, jakie dzięki nim staje się udziałem naszej seminaryjnej wspólnoty. 

Seminaryjna reprezentacja pokonała drużynę z WSD w Radomiu w ogólnopolskich rozgrywkach kleryków w piłce siatkowej.

Mecz z reprezentantami radomskiego Seminarium rozgrywany był w sobotnie popołudnie 14 kwietnia. Gospodarzami spotkania byli nasi rywale. Było to kolejne starcie w ramach VIII Mistrzostw Polski Kleryków Wyższych Seminariów Duchownych w Piłce Siatkowej. Choć nasza drużyna grała na wyjeździe, to jednak rozegrała zwycięskie spotkanie pokonując rywali z Radomia 3:1. Zwycięstwo to otworzyło drogę do finałowej rozgrywki tegorocznego turnieju, w ramach której spotkają się 4 najlepsze drużyny z całej Polski. Decydujące o mistrzostwie mecze zostaną rozegrane w Olsztynie. W składzie zwycięskiej reprezentacji znaleźli się: Marcin Pater, Kamil Gierus, Piotr Łojek, Mateusz Wielgosz, Łukasz Ziemniak, Tomasz Szofer oraz Piotr Wąsacz. Opiekę nie tylko duchową, ale także sportową nad zwycięską drużyną tym razem sprawował ks. Paweł Synoś, ojciec duchowny naszego Seminarium. Naszym siatkarzom życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach oraz finałowego zwycięstwa!

Co Bóg do mnie mówi – kwietniowy dzień skupienia


Seminarium | Aktualności, 9 kwietnia 2018

W II Niedzielę Wielkanocną w święto Miłosierdzia Bożego, nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia, który poprowadził paulin o. Marcin Ciechanowski.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy w sobotę (07.04.) o godz. 20:00 nabożeństwem nieszporów z odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”, zaś zakończyliśmy tradycyjnie uroczystą niedzielną Eucharystią o godz. 16:45.

O. Marcin zachęcał nas do podjęcia żywego dialogu z Bogiem poprzez Jego Słowo. Podkreślał, że nasze działanie powinno być odpowiedzią na Boże wezwanie. Jeśli chcemy żyć z Chrystusem, wedle Jego woli – pytajmy Go o to czego sam od nas chce. Odpowiedzi szukajmy w Biblii. Słowo Boże nie ma być łatwe, odkrywa prawdę o nas, której nie możemy się przestraszyć. Prawda zawsze daje przystęp do Boga, choćby była najgorsza.

Tylko w Bogu możemy mieć oparcie, człowiek zawsze pozostaje niepewny. Pan obiecał, że we wszystkich sytuacjach będzie z nami zawsze. Kocha i chce nas takich jakimi jesteśmy, pragnie również naszej samoakceptacji - abyśmy zgodzili się sami na siebie.

o. Marcin Ciechanowski - ur. 1975 r., paulin, święcenia kapłańskie przyjął w 2002 r. na Jasnej Górze, egzorcysta archidiecezji częstochowskiej, rekolekcjonista, muzyk.

Wierzymy, że ten wyjątkowy czas milczenia i modlitwy przyczyni się do pogłębienia naszej więzi z Bogiem.