Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Dzień misyjny


Seminarium | Aktualności, 26 października 2017

W czwartek - 26 października br.
nasza seminaryjna wspólnota przeżywała Dzień misyjny.

Gościliśmy trzech ojców Kombonianów : o. Macieja Wąsika – pochodzącego z naszej diecezji, z parafii katedralnej w Rzeszowie, obecnie pracującego w Peru; o. Tomasza Marka z parafii w Żurowej, duszpasterzującego w Brazylii oraz przebywającego w Polsce o. Deogratiasa  z Ugandy. 

Ojcowie spotkali się z całą społecznością WSD o godz. 9:00 na auli ITP, powitał ich ks. Rektor Paweł Pietrusiak. W krótkim słowie wstępu przypomniał, że Kościół z natury jest misyjny. Kiedy wspólnoty kościelne tracą swój misyjny charakter, nie wydają powołań misyjnych, obumierają.

Jako pierwszy głos zabrał o. Maciej Wąsik. Opowiedział historię założyciela zgromadzenia – św. Daniela Comboniego, następnie mówił o pracy ojców Kombonianów na misjach w Afryce czy Ameryce Południowej, podzielił się także swoim doświadczeniem duszpasterskiej posługi w Peru. O. Deogratias Nguonzi pochodzący z Ugandy przebywa w Polsce. Tutaj uczy się naszego języka, a także przygląda się pracy polskich duchownych. O. Tomasz Marek przedstawił nam swoją misyjną działalność Brazylii, pokazywał zdjęcia z kraju pełnego kontrastów i nierówności społecznych. Nasi goście dzielili się z nami radością z posługi misyjnej i zachęcali do odważnego odpowiadania na Boże wezwanie do podjęcia pracy na misjach.

O godz. 11:30 w kaplicy seminaryjnej odbyła się Msza św., której głównym celebransem był o. Deogratias. Homilię wygłosił o. Tomasz Marek. Rozważając słowa dzisiejszej Ewangelii interpretował znaczenie „ognia, który Chrystus rzucił na ziemię”. Mówił, że ów ogień to może być Słowo Boże, ale także i Duch Boży, który ma za zadanie nas oczyszczać. W życiu przyjdą sytuacje, w których będziemy się musieli opowiedzieć po którejś ze stron – za Bogiem lub przeciwko Bogu. Narażając się nawet na poniesienie ofiary ze swojego życia.

Ojcowie dali całej naszej wspólnocie piękne świadectwo odważnego pójścia za Chrystusem i pełnej zaangażowania oraz miłości pracy pasterskiej w swoich placówkach. Oby ich przykład zainspirował, bądź umocnił, misyjne powołania w naszej społeczności. 

Po prostu być – wielkopostny dzień skupienia
Po prostu być – wielkopostny dzień skupienia
Droga krzyżowa ulicami miasta
Droga krzyżowa ulicami miasta
Znajdź swoją drogę
Znajdź swoją drogę
Dzień skupienia Stowarzyszenia Przyjaciół WSD
Dzień skupienia Stowarzyszenia Przyjaciół WSD
Po prostu być – wielkopostny dzień skupienia


Seminarium | Aktualności, 18 luty 2018

W I niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego,
nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia,
który poprowadził ks. Piotr Gnat.

W I niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego, nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia, który poprowadził ks. Piotr Gnat, wyświęcony w 2003 r., dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Rzeszowskiej im. Pawła VI, prezes fundacji „Troska”.

W sobotni wieczór hymnem do Ducha Świętego – „O Stworzycielu Duchu przyjdź” rozpoczęliśmy ten szczególny czas zadumy i refleksji, spotkania z Bogiem w milczeniu. Nasz przewodnik w duchowych zmaganiach ks. Piotr Gnat dzielił się swoim doświadczeniem duszpasterskim, przede wszystkim pracy z młodzieżą. Tematem rozważań była osoba Pasterza.

Jaki powinien być pasterz - jako człowiek, kapłan, przedstawiciel Kościoła? Ks. Piotr dał nam pełne miłości i ewangelizacyjnej pasji świadectwo kapłańskiego życia. Zachęcał do tego, aby nie bać się wielkich pragnień, motywował do odwagi w pójściu za głosem Bożym - wbrew dezaprobacie czy szyderstwu innych. Inspirował do szukania, nawiązywania relacji z bliźnimi, szczególnie tymi, którzy są na marginesie społeczeństwa, do bycia ze swoimi owcami, po prostu trwania przy nich, aby mogli doświadczyć pasterskiej obecności.

Źródłem duszpasterskiej pracy jest modlitwa, o którą trzeba zawalczyć. Relacja z Bogiem jest najistotniejsza, bez niej wszystko się rozsypie.

Droga krzyżowa ulicami miasta


Seminarium | Aktualności, 16 luty 2018

W pierwszy piątek Wielkiego Postu (16.02.2018 r.),
jak co roku, uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej ulicami Rzeszowa.
Modlitwie przewodniczył ks. Biskup Jan Wątroba.

Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18:00 na Placu Śreniawitów. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, mieszkańcy tłumnie wzięli w nim udział. Oprócz biskupa Ordynariusza w drodze krzyżowej uczestniczyli także: biskup pomocniczy Edward Białogłowski, liczni kapłani, a także siostry zakonne. Rozważania do poszczególnych stacji przygotował ks. Daniel Nowak, misjolog, wykładowca naszego seminarium. Ich treść - skoncentrowana na temacie miłości bliźniego, nawiązywała również do stulecia polskiej niepodległości. Teksty rozważań odczytywali klerycy. Ostatnia, czternasta stacja miała miejsce przy Bazylice OO. Bernardynów. Na zakończenie ks. Biskup Jan zwrócił uwagę na to, że droga krzyżowa jest drogą ku niepodległości – niepodległości od grzechu i zła. Stąd powinniśmy nią iść, kroczyć w za Jezusem. Po nabożeństwie chętni mogli wziąć udział we Mszy św. w Bazylice bernardyńskiej pod przewodnictwem ks. Biskupa Edwarda.

Drodzy młodzi przyjaciele!

Jeśli w waszych sercach pojawia się czasem myśl o kapłaństwie, i nie wiecie co o tym sądzić, zapraszamy Was na dzień skupienia, który może pomóc właściwie rozeznać głos powołania. Spotkanie to odbędzie się w niedzielę 04 marca 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie (ul. Witolda 11A), w godzinach 10.00-15.00. Taki dzień skupienia jest dobrą okazją do wstępnego zapoznania się z Seminarium, rozmowy z księżmi w nim posługującymi oraz z klerykami. Twoje życie jest cennym darem, dobrze go wykorzystaj.

Czekamy na Was!

Drodzy Przyjaciele WSD w Rzeszowie

W czasie Wielkiego Postu zapraszamy Was na dzień skupienia. Poprowadzi go ks. Jacek Szczęch, prefekt naszego Seminarium. Będzie to czas refleksji, modlitwy ale także wspólnego spotkania, które jak wierzymy umocni nas w naszym chrześcijańskim powołaniu.

Dzień skupienia odbędzie się 25 lutego 2018 r. (II niedziela Wielkiego Postu).

Plan naszego spotkania:
10.00 – Konferencja
10.40 – Możliwość spowiedzi
11.00 – Eucharystia
12.15 – Obiad
13.00 – Gorzkie Żale

Spotykamy się w naszym Seminarium (ul. Witolda 11A w Rzeszowie). Niech dobry Bóg towarzyszy Wam ze swoim błogosławieństwem,

Do zobaczenia:
Ks. Paweł Synoś