Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Miesiąc Różańca Świętego


Seminarium | Aktualności, 3 października 2017

„Chcę, żebyście nadal codziennie odmawiali różaniec
na cześć Matki Bożej Różańcowej dla uproszenia pokoju na świecie
i w intencji zakończenia wojny, bo tylko Ona może te łaski dla ludzi uzyskać...”

To wyjątkowy miesiąc. Każdego dnia wierni w parafiach, wspólnotach kościelnych uczestniczą w wieczornych nabożeństwach różańcowych. Już 7 dnia tego miesiąca, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, blisko milion osób przy polskich granicach będzie uczestniczyć w wielkiej modlitewnej inicjatywie - „Różaniec do granic”. Także i nasza społeczność seminaryjna codziennie wspólnie odmawia różaniec.

Dlaczego akuratnie październik?

Październik uzyskał swój maryjny charakter w XVI w. po wiekopomnej bitwie pod Lepanto, właśnie 7 października 1571 roku. Rzeczone wydarzenie skłoniło Ojca świętego Piusa V, który w dużej mierze przypisywał nieoczekiwane zwycięstwo floty chrześcijańskiej interwencji Matki Bożej wzywanej na różańcu, do ogłoszenia święta Matki Bożej Różańcowej. Formalnie dopiero papież Leon XIII w 1885 roku ogłosił październik miesiącem maryjnym.

Ten rok obfituje w „maryjne” rocznice. Obchodzimy stulecie objawień fatimskich, sto czterdziestą rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, trzechsetlecie koronacji jasnogórskiego wizerunku Czarnej Madonny. Wspomniane jubileusze wzywają nas do zawierzenia się Maryi, w tych bardzo nieoczywistych i niespokojnych czasach. Różaniec jest nazywany ratunkiem dla świata przez samą Matkę Chrystusa. Pozwala nam rozważać Boże tajemnice oczami tej, która była najposłuszniejsza, najwierniejsza, bezgrzeszna i najbardziej kochająca.

„Jeśli gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany,
a osierocone parafie otrzymają kapłanów”
. (Gietrzwałd 1877)

Zaufajmy obietnicom Matki i odmawiajmy różaniec. Odkrywajmy wspólnie głębię oraz piękno tej modlitwy oraz jeszcze mocniej przylgnijmy do matczynego płaszcza Maryi.

Rekolekcje jesienne - 15-21.10.2017 r.
Rekolekcje jesienne - 15-21.10.2017 r.
Ave Maria
Ave Maria
Gaude Mater Polonia!
Gaude Mater Polonia!
Ad multos annos!
Ad multos annos!
Rekolekcje jesienne


Seminarium | Aktualności, 15-21 października 2017

Należą do najbardziej oczekiwanych wydarzeń w ciągu roku akademickiego.
Rekolekcje poprowadzi ks. dr hab. Adam Rybicki prof. KUL.

Rekolekcje rozpoczną się w niedzielę, 15 października br., o godz. 20:00, zakończą się w sobotę, 21 października poranną Mszą świętą. To czas przeznaczony wyłącznie na spotkanie z Bogiem - słuchanie Jego słów, poznawanie planu, który dla nas przygotował, kontemplowanie Jego oblicza.

Ks. dr hab. Adam Rybicki urodził się w 1967 r., pochodzi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, jest pracownikiem Instytutu Duchowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Prosimy o modlitwę za całą społeczność seminaryjną, w tym jakże istotnym czasie formacji.

Ave Maria

 
Seminarium | Aktualności, 13 października 2017

W piątek, 13 października br. o godz. 19:00, w Katedrze rzeszowskiej
odbyło się ostatnie tegoroczne nabożeństwo fatimskie. Mszy św. przewodniczył
i homilię wygłosił rektor WSD w Rzeszowie – ks. dr Paweł Pietrusiak.
Cała wspólnota seminaryjna uczestniczyła w tym wydarzeniu.

To już szósty, ostatni raz w jubileuszowym – 2017 r., setnej rocznicy objawień, wierni  tłumnie zebrali się na Mszy św. i różańcu ku czci Matki Bożej Fatimskiej w najważniejszej świątyni diecezji rzeszowskiej. Przed Eucharystią miało miejsce odczytanie intencji, próśb polecanych w modlitwie. Pierwotnie nabożeństwu miał przewodniczyć bp Jan Niemiec, lecz z powodu złego stanu zdrowia i pobytu w szpitalu, zastąpił go rektor WSD w Rzeszowie.

Ks. Paweł Pietrusiak w homilii przypomniał ponadczasowość, ciągłą aktualność maryjnego przesłania z Portugalii. Pokazywał zgromadzonym Matkę Boga, jako tą która najlepiej wsłuchiwała się w Słowo, była najlepszym teologiem. W dużej mierze skupił się również na interpretacji modlitwy „O mój Jezu” – poleconej do odmawiania przez Maryję właśnie w Fatimie - wypowiadaną przez nas po zakończeniu każdego z dziesiątków różańca. Często mówimy ją mechanicznie, nie zastanawiając się nad jej głęboką treścią. Nie jest to modlitwa łatwa, uznajemy w niej swoją grzeszność, prosząc Boga o przebaczenie, błagamy o „zaprowadzenie wszystkich do nieba”, bez wyjątku, nawet tych, z którymi nadzwyczaj nam nie po drodze.   

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy liturgii udali się na zewnątrz kościoła, gdzie miała miejsce procesja wraz z modlitwą różańcową. Rozważania były prowadzone przez kleryków rzeszowskiego seminarium. Na zakończenie nabożeństwa, proboszcz parafii katedralnej – ks. Krzysztof Gołąbek, podziękował wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w przygotowanie i przebieg nabożeństw fatimskich.

Ofiarujcie się za grzeszników i mówcie często, zwłaszcza gdy będziecie ponosić ofiary: O Jezu, czynię to z miłości dla Ciebie, za nawrócenie grzeszników i za zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. (Fragment orędzia Pani z Fatimy - 1917)

Gaude Mater Polonia!

 
Seminarium | Aktualności, 11 października 2017

W bazylice ojców bernardynów rzeszowskie środowisko akademickie
inaugurowało nowy rok nauki 2017/2018.
Uroczystej Eucharystii we wtorkowy wieczór 11 października,
przewodniczył JE biskup ordynariusz Jan Wątroba.

Rektorzy, profesorowie, studenci - zgromadzili się w Sanktuarium Pani Rzeszowa, by prosić o łaski na nadchodzący czas studiów, a także dziękować za uczelnie wyższe oraz ich oświatową działalność. Mszę św. rozpoczął majestatyczny śpiew, Gaude Mater Polonia, wykonany przez chór Politechniki Rzeszowskiej. Zebranych powitał ks. mgr lic. Andrzej Cypryś – duszpasterz akademicki, wykładowca WSD w Rzeszowie. W liturgii uczestniczyli m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Prawa i Administracji czy Wyższego Seminarium Duchownego. Wraz z biskupem ordynariuszem Eucharystię koncelebrował 

bp Edward Białogłowski oraz duchowni związani ze środowiskami uczelnianymi. Podczas liturgii obecny był również bp senior Kazimierz Górny. 

Homilię wygłosił ks. dr Marek Story – wykładowca WSPiA i WSD w Rzeszowie. Homilista wychodząc od tytułowego pytania z dzieła H. Sienkiewicza - Quo vadis? (dokąd zmierzasz?) – wskazał, co tak naprawdę jest najważniejsze w naszym życiu – postępować tak jak chciałby tego Bóg.
Zapraszał do powierzenia swojej drogi Bogu, oddania Mu się i pełnego zaufania, mimo różnorakich obaw i strapień. Ks. Story przypomniał profesorom o pedagogicznym wymiarze ich uniwersyteckiej pracy. Nie powinna się ona ograniczać wyłącznie do przekazywania wiedzy, ale także do wychowania, propagowania moralnych, ogólnoludzkich wartości.

Uroczystość zakończył akt powierzenia się środowisk akademickich Najświętszej Maryi Pannie – Pani Rzeszowa. Rektorzy rzeszowskich uczelni na tę okoliczność otrzymali od ks. biskupa różańce.

Oby ten rok, zarówno społeczność studencka, jak i profesorska zawierzając się Bożej Matce, możliwie najlepiej wykorzystała na pomnażanie talentów i rozwój pasji w służbie bliźnim.

Ad multos annos!

 
Seminarium | Aktualności, 11 października 2017

Dwa dni przed Wspomnieniem św. Edwarda Wyznawcy
wspólnota WSD w Rzeszowie obchodziła imieniny
biskupa pomocniczego naszej diecezji - Edwarda Białogłowskiego.

We wtorek 11 października o godz. 6:30 w kaplicy seminaryjnej miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego, z okazji Jego imienin. Życzenia w imieniu całej społeczności złożył ks. rektor Paweł Pietrusiak, odwołując się przy tym do dewizy biskupiej dostojnego Solenizanta – In virtute Spiritus Sancti (W mocy Ducha Świętego). W Eucharystii uczestniczyli księża moderatorzy WSD, alumni oraz siostry zakonne. W homilii ks. bp Edward odnosząc się do przewidzianej na ten dzień Ewangelii traktującej o tym jak Jezus uczył Apostołów Modlitwy Pańskiej, zwracał uwagę na cztery liturgiczne momenty ciszy, mające służyć skupieniu, kontemplacji i modlitwie.

Ks. biskup Edward Białogłowski urodził się 8 stycznia 1947 w Rzeplinie, jest doktorem nauk teologicznych. Był biskupem pomocniczym w diecezji przemyskiej w latach 1988–1992. Od 1992 r. jest biskup pomocniczym diecezji rzeszowskiej. Od początku istnienia naszego seminarium jest jego wykładowcą. Obecnie prowadzi wykłady z wprowadzenia w chrześcijaństwo – wstępu do teologii, na I roku studiów.

Gorąco życzymy Dostojnemu Solenizantowi obfitości łask Bożych, opieki Matki Najświętszej oraz mocy Ducha Świętego w pasterskiej posłudze.