Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Miesiąc Różańca Świętego


Seminarium | Aktualności, 3 października 2017

„Chcę, żebyście nadal codziennie odmawiali różaniec
na cześć Matki Bożej Różańcowej dla uproszenia pokoju na świecie
i w intencji zakończenia wojny, bo tylko Ona może te łaski dla ludzi uzyskać...”

To wyjątkowy miesiąc. Każdego dnia wierni w parafiach, wspólnotach kościelnych uczestniczą w wieczornych nabożeństwach różańcowych. Już 7 dnia tego miesiąca, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, blisko milion osób przy polskich granicach będzie uczestniczyć w wielkiej modlitewnej inicjatywie - „Różaniec do granic”. Także i nasza społeczność seminaryjna codziennie wspólnie odmawia różaniec.

Dlaczego akuratnie październik?

Październik uzyskał swój maryjny charakter w XVI w. po wiekopomnej bitwie pod Lepanto, właśnie 7 października 1571 roku. Rzeczone wydarzenie skłoniło Ojca świętego Piusa V, który w dużej mierze przypisywał nieoczekiwane zwycięstwo floty chrześcijańskiej interwencji Matki Bożej wzywanej na różańcu, do ogłoszenia święta Matki Bożej Różańcowej. Formalnie dopiero papież Leon XIII w 1885 roku ogłosił październik miesiącem maryjnym.

Ten rok obfituje w „maryjne” rocznice. Obchodzimy stulecie objawień fatimskich, sto czterdziestą rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, trzechsetlecie koronacji jasnogórskiego wizerunku Czarnej Madonny. Wspomniane jubileusze wzywają nas do zawierzenia się Maryi, w tych bardzo nieoczywistych i niespokojnych czasach. Różaniec jest nazywany ratunkiem dla świata przez samą Matkę Chrystusa. Pozwala nam rozważać Boże tajemnice oczami tej, która była najposłuszniejsza, najwierniejsza, bezgrzeszna i najbardziej kochająca.

„Jeśli gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany,
a osierocone parafie otrzymają kapłanów”
. (Gietrzwałd 1877)

Zaufajmy obietnicom Matki i odmawiajmy różaniec. Odkrywajmy wspólnie głębię oraz piękno tej modlitwy oraz jeszcze mocniej przylgnijmy do matczynego płaszcza Maryi.

Po prostu być – wielkopostny dzień skupienia
Po prostu być – wielkopostny dzień skupienia
Droga krzyżowa ulicami miasta
Droga krzyżowa ulicami miasta
Znajdź swoją drogę
Znajdź swoją drogę
Dzień skupienia Stowarzyszenia Przyjaciół WSD
Dzień skupienia Stowarzyszenia Przyjaciół WSD

W I niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego, nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia, który poprowadził ks. Piotr Gnat, wyświęcony w 2003 r., dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Rzeszowskiej im. Pawła VI, prezes fundacji „Troska”.

W sobotni wieczór hymnem do Ducha Świętego – „O Stworzycielu Duchu przyjdź” rozpoczęliśmy ten szczególny czas zadumy i refleksji, spotkania z Bogiem w milczeniu. Nasz przewodnik w duchowych zmaganiach ks. Piotr Gnat dzielił się swoim doświadczeniem duszpasterskim, przede wszystkim pracy z młodzieżą. Tematem rozważań była osoba Pasterza.

Jaki powinien być pasterz - jako człowiek, kapłan, przedstawiciel Kościoła? Ks. Piotr dał nam pełne miłości i ewangelizacyjnej pasji świadectwo kapłańskiego życia. Zachęcał do tego, aby nie bać się wielkich pragnień, motywował do odwagi w pójściu za głosem Bożym - wbrew dezaprobacie czy szyderstwu innych. Inspirował do szukania, nawiązywania relacji z bliźnimi, szczególnie tymi, którzy są na marginesie społeczeństwa, do bycia ze swoimi owcami, po prostu trwania przy nich, aby mogli doświadczyć pasterskiej obecności.

Źródłem duszpasterskiej pracy jest modlitwa, o którą trzeba zawalczyć. Relacja z Bogiem jest najistotniejsza, bez niej wszystko się rozsypie.

 

Droga krzyżowa ulicami miasta


Seminarium | Aktualności, 19 lutego 2018

W pierwszy piątek Wielkiego Postu (16.02.2018 r.), jak co roku, uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej ulicami Rzeszowa. Modlitwie przewodniczył ks. Biskup Jan Wątroba.

 

Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18:00 na Placu Śreniawitów. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, mieszkańcy tłumnie wzięli w nim udział. Oprócz biskupa Ordynariusza w drodze krzyżowej uczestniczyli także: biskup pomocniczy Edward Białogłowski, liczni kapłani, a także siostry zakonne. Rozważania do poszczególnych stacji przygotował ks. Daniel Nowak, misjolog, wykładowca naszego seminarium. Ich treść - skoncentrowana na temacie miłości bliźniego, nawiązywała również do stulecia polskiej niepodległości. Teksty rozważań odczytywali klerycy. Ostatnia, czternasta stacja miała miejsce przy Bazylice OO. Bernardynów. Na zakończenie ks. Biskup Jan zwrócił uwagę na to, że droga krzyżowa jest drogą ku niepodległości – niepodległości od grzechu i zła. Stąd powinniśmy nią iść, kroczyć w za Jezusem. Po nabożeństwie chętni mogli wziąć udział we Mszy św. w Bazylice bernardyńskiej pod przewodnictwem ks. Biskupa Edwarda.

Drodzy młodzi przyjaciele!

Jeśli w waszych sercach pojawia się czasem myśl o kapłaństwie, i nie wiecie co o tym sądzić, zapraszamy Was na dzień skupienia, który może pomóc właściwie rozeznać głos powołania. Spotkanie to odbędzie się w niedzielę 04 marca 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie (ul. Witolda 11A), w godzinach 10.00-15.00. Taki dzień skupienia jest dobrą okazją do wstępnego zapoznania się z Seminarium, rozmowy z księżmi w nim posługującymi oraz z klerykami. Twoje życie jest cennym darem, dobrze go wykorzystaj.

Czekamy na Was!

Drodzy Przyjaciele WSD w Rzeszowie

W czasie Wielkiego Postu zapraszamy Was na dzień skupienia. Poprowadzi go ks. Jacek Szczęch, prefekt naszego Seminarium. Będzie to czas refleksji, modlitwy ale także wspólnego spotkania, które jak wierzymy umocni nas w naszym chrześcijańskim powołaniu.

Dzień skupienia odbędzie się 25 lutego 2018 r. (II niedziela Wielkiego Postu).

Plan naszego spotkania:
10.00 – Konferencja
10.40 – Możliwość spowiedzi
11.00 – Eucharystia
12.15 – Obiad
13.00 – Gorzkie Żale

Spotykamy się w naszym Seminarium (ul. Witolda 11A w Rzeszowie). Niech dobry Bóg towarzyszy Wam ze swoim błogosławieństwem,

Do zobaczenia:
Ks. Paweł Synoś