Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Rok akademicki rozpoczęty!

 
Seminarium | Aktualności, 27 września 2017

Jubileuszowy 25 raz, uroczyście zainaugurowany został
nowy rok akademicki 2017/2018.

To niezwykle ważny dzień dla wspólnoty naszego seminarium. 27 września 2017 r., jubileuszowy 25 raz, uroczyście zainaugurowany został nowy rok akademicki 2017/2018. Modlitwę, naukę i pracę w WSD w Rzeszowie podejmuje 60 kleryków.

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną przez ks. biskupa Ordynariusza Jana Wątrobę wraz przybyłymi na to wyjątkowe wydarzenie prezbiterami – zaproszonymi gośćmi specjalnymi, wykładowcami, a także ekipą przełożonych WSD. Ks. biskup w homilii wskazał na służebny wymiar kapłaństwa, przypomniał, że seminarium nie jest celem samym w sobie, ale ma prowadzić do miłosiernej posługi kapłańskiej.

Po Mszy świętej wszyscy udali się na aulę Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, gdzie miała miejsce sesja inauguracyjna. Na jej rozpoczęcie chór seminaryjny wykonał Gaude Mater Polonia. Następnie głos zabrał ks. Rektor, który powitał zgromadzonych gości i ogólnie przypomniał cele formacyjne seminarium. Zaznaczył, że koniecznym jest przygotowanie nie do „kapłaństwa wczoraj”, ale do „kapłaństwa jutra”.

Po podsumowaniu poprzedniego roku akademickiego 2016/2017, doszło do momentu kulminacyjnego uroczystości - tzw. immatrykulacji - włączenia jedenastu alumnów kursu pierwszego do grona studentów WSD. Nowi adepci nauk filozoficzno-teologicznych odebrali indeksy od biskupa Ordynariusza.

Wykład inauguracyjny wygłosił Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego – prof. dr hab. Sylwester Czopek. Treść wystąpienia dot. świeżego (dokonanego w lipcu br.) odkrycia archeologów UR w miejscowości Chotyniec (woj. Podkarpackie). Odnaleziono tam pierwsze grodzisko Scytów - co przynajmniej stawia pod znakiem zapytania historię opisaną w podręcznikach. Wskazuje, że wpływy kulturowe przyszły na te ziemie ze Wschodu, a nie jak sądzono do tej pory - z Zachodu.

Na zakończenie swoje wystąpienia wygłosili: Prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego JPII w Krakowie - ks. dr hab. Jan Dziedzic, Wojewoda podkarpacki - pani Ewa Leniart, przedstawiciel marszałka województwa podkarpackiego - pan Waldemar Szumny, wiceprezydent Miasta Rzeszowa - pan Henryk Wolicki, a także naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie - młodszy inspektora Piotr Kluz. Część oficjalną zakończyło błogosławieństwo udzielone przez księży biskupów Jana i Edwarda. Po nim wszyscy udali się na obiad do seminaryjnej jadalni.

Dzień inauguracji jest ważnym dniem dla całej społeczności WSD, przede wszystkim dla braci roku pierwszego, którzy rozpoczynają formację i studia. Prosimy w nim Pana o dobre przeżycie całego roku, niezmarnowanie tego czasu, aby przyniósł zasadniczy wzrost w naszej relacji do Boga, bliźnich i samych siebie.

Po prostu być – wielkopostny dzień skupienia
Po prostu być – wielkopostny dzień skupienia
Droga krzyżowa ulicami miasta
Droga krzyżowa ulicami miasta
Znajdź swoją drogę
Znajdź swoją drogę
Dzień skupienia Stowarzyszenia Przyjaciół WSD
Dzień skupienia Stowarzyszenia Przyjaciół WSD

W I niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego, nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia, który poprowadził ks. Piotr Gnat, wyświęcony w 2003 r., dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Rzeszowskiej im. Pawła VI, prezes fundacji „Troska”.

W sobotni wieczór hymnem do Ducha Świętego – „O Stworzycielu Duchu przyjdź” rozpoczęliśmy ten szczególny czas zadumy i refleksji, spotkania z Bogiem w milczeniu. Nasz przewodnik w duchowych zmaganiach ks. Piotr Gnat dzielił się swoim doświadczeniem duszpasterskim, przede wszystkim pracy z młodzieżą. Tematem rozważań była osoba Pasterza.

Jaki powinien być pasterz - jako człowiek, kapłan, przedstawiciel Kościoła? Ks. Piotr dał nam pełne miłości i ewangelizacyjnej pasji świadectwo kapłańskiego życia. Zachęcał do tego, aby nie bać się wielkich pragnień, motywował do odwagi w pójściu za głosem Bożym - wbrew dezaprobacie czy szyderstwu innych. Inspirował do szukania, nawiązywania relacji z bliźnimi, szczególnie tymi, którzy są na marginesie społeczeństwa, do bycia ze swoimi owcami, po prostu trwania przy nich, aby mogli doświadczyć pasterskiej obecności.

Źródłem duszpasterskiej pracy jest modlitwa, o którą trzeba zawalczyć. Relacja z Bogiem jest najistotniejsza, bez niej wszystko się rozsypie.

 

Droga krzyżowa ulicami miasta


Seminarium | Aktualności, 19 lutego 2018

W pierwszy piątek Wielkiego Postu (16.02.2018 r.), jak co roku, uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej ulicami Rzeszowa. Modlitwie przewodniczył ks. Biskup Jan Wątroba.

 

Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18:00 na Placu Śreniawitów. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, mieszkańcy tłumnie wzięli w nim udział. Oprócz biskupa Ordynariusza w drodze krzyżowej uczestniczyli także: biskup pomocniczy Edward Białogłowski, liczni kapłani, a także siostry zakonne. Rozważania do poszczególnych stacji przygotował ks. Daniel Nowak, misjolog, wykładowca naszego seminarium. Ich treść - skoncentrowana na temacie miłości bliźniego, nawiązywała również do stulecia polskiej niepodległości. Teksty rozważań odczytywali klerycy. Ostatnia, czternasta stacja miała miejsce przy Bazylice OO. Bernardynów. Na zakończenie ks. Biskup Jan zwrócił uwagę na to, że droga krzyżowa jest drogą ku niepodległości – niepodległości od grzechu i zła. Stąd powinniśmy nią iść, kroczyć w za Jezusem. Po nabożeństwie chętni mogli wziąć udział we Mszy św. w Bazylice bernardyńskiej pod przewodnictwem ks. Biskupa Edwarda.

Drodzy młodzi przyjaciele!

Jeśli w waszych sercach pojawia się czasem myśl o kapłaństwie, i nie wiecie co o tym sądzić, zapraszamy Was na dzień skupienia, który może pomóc właściwie rozeznać głos powołania. Spotkanie to odbędzie się w niedzielę 04 marca 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie (ul. Witolda 11A), w godzinach 10.00-15.00. Taki dzień skupienia jest dobrą okazją do wstępnego zapoznania się z Seminarium, rozmowy z księżmi w nim posługującymi oraz z klerykami. Twoje życie jest cennym darem, dobrze go wykorzystaj.

Czekamy na Was!

Drodzy Przyjaciele WSD w Rzeszowie

W czasie Wielkiego Postu zapraszamy Was na dzień skupienia. Poprowadzi go ks. Jacek Szczęch, prefekt naszego Seminarium. Będzie to czas refleksji, modlitwy ale także wspólnego spotkania, które jak wierzymy umocni nas w naszym chrześcijańskim powołaniu.

Dzień skupienia odbędzie się 25 lutego 2018 r. (II niedziela Wielkiego Postu).

Plan naszego spotkania:
10.00 – Konferencja
10.40 – Możliwość spowiedzi
11.00 – Eucharystia
12.15 – Obiad
13.00 – Gorzkie Żale

Spotykamy się w naszym Seminarium (ul. Witolda 11A w Rzeszowie). Niech dobry Bóg towarzyszy Wam ze swoim błogosławieństwem,

Do zobaczenia:
Ks. Paweł Synoś