Seminarium i Diecezja
Aktualności
Slider
Wyższe Seminarium Duchowne
w Rzeszowie:
Uroczysta inauguracja roku akademickiego

 
Seminarium | Aktualności, 25 września 2017

"Otrzymaliśmy w darze Ducha Świętego" (por. Dz 2,38).
Pod tym mottem w najbliższą środę rozpoczniemy nowy rok akademicki.

W najbliższą środę, 27 września 2017 r. w budynku Instytutu Teologiczno - Pastoralnego w Rzeszowie odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie.

Uroczystości inauguracyjne rozpocznie Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Jana Wątroby Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej.

Podczas sesji inauguracyjnej wykład inauguracyjny wygłosi Prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM

 

NA UROCZYSTĄ INAUGURACJĘ
ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018
W WYŻSZYM SEMINARIUM DUCHOWNYM
W RZESZOWIE
ul. Witolda 11a

27 września 2017 r. (środa)

Rektor WSD w Rzeszowie

 

PROGRAM INAUGURACJI

 

Godz. 9:30

MSZA ŚWIĘTA KONCELEBROWANA pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Jana Wątroby Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej

 

Po Mszy świętej:

SESJA INAUGURACYJNA (aula)

  • Gaude Mater Polonia
  • Powitanie Gości i słowo wprowadzające - Ks. Rektor
  • WSD w Rzeszowie w roku akademickim 2016/2017
  • Immatrykulacja alumnów I roku
  • Gaudeamus igitur
  • Przemówienie przedstawiciela I roku
  • Wykład inauguracyjny: "Historia wyjątkowego odkrycia" (Prof. dr. hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego)
  • Przemówienia zaproszonych Gości
  • Słowo J. E. Księdza Biskupa Jana Wątroby

 
Po inauguracji zapraszam serdecznie na obiad w refektarzu seminaryjnym

Rektor WSD w Rzeszowie

Po prostu być – wielkopostny dzień skupienia
Po prostu być – wielkopostny dzień skupienia
Droga krzyżowa ulicami miasta
Droga krzyżowa ulicami miasta
Znajdź swoją drogę
Znajdź swoją drogę
Dzień skupienia Stowarzyszenia Przyjaciół WSD
Dzień skupienia Stowarzyszenia Przyjaciół WSD

W I niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego, nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia, który poprowadził ks. Piotr Gnat, wyświęcony w 2003 r., dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Rzeszowskiej im. Pawła VI, prezes fundacji „Troska”.

W sobotni wieczór hymnem do Ducha Świętego – „O Stworzycielu Duchu przyjdź” rozpoczęliśmy ten szczególny czas zadumy i refleksji, spotkania z Bogiem w milczeniu. Nasz przewodnik w duchowych zmaganiach ks. Piotr Gnat dzielił się swoim doświadczeniem duszpasterskim, przede wszystkim pracy z młodzieżą. Tematem rozważań była osoba Pasterza.

Jaki powinien być pasterz - jako człowiek, kapłan, przedstawiciel Kościoła? Ks. Piotr dał nam pełne miłości i ewangelizacyjnej pasji świadectwo kapłańskiego życia. Zachęcał do tego, aby nie bać się wielkich pragnień, motywował do odwagi w pójściu za głosem Bożym - wbrew dezaprobacie czy szyderstwu innych. Inspirował do szukania, nawiązywania relacji z bliźnimi, szczególnie tymi, którzy są na marginesie społeczeństwa, do bycia ze swoimi owcami, po prostu trwania przy nich, aby mogli doświadczyć pasterskiej obecności.

Źródłem duszpasterskiej pracy jest modlitwa, o którą trzeba zawalczyć. Relacja z Bogiem jest najistotniejsza, bez niej wszystko się rozsypie.

 

Droga krzyżowa ulicami miasta


Seminarium | Aktualności, 19 lutego 2018

W pierwszy piątek Wielkiego Postu (16.02.2018 r.), jak co roku, uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej ulicami Rzeszowa. Modlitwie przewodniczył ks. Biskup Jan Wątroba.

 

Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18:00 na Placu Śreniawitów. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, mieszkańcy tłumnie wzięli w nim udział. Oprócz biskupa Ordynariusza w drodze krzyżowej uczestniczyli także: biskup pomocniczy Edward Białogłowski, liczni kapłani, a także siostry zakonne. Rozważania do poszczególnych stacji przygotował ks. Daniel Nowak, misjolog, wykładowca naszego seminarium. Ich treść - skoncentrowana na temacie miłości bliźniego, nawiązywała również do stulecia polskiej niepodległości. Teksty rozważań odczytywali klerycy. Ostatnia, czternasta stacja miała miejsce przy Bazylice OO. Bernardynów. Na zakończenie ks. Biskup Jan zwrócił uwagę na to, że droga krzyżowa jest drogą ku niepodległości – niepodległości od grzechu i zła. Stąd powinniśmy nią iść, kroczyć w za Jezusem. Po nabożeństwie chętni mogli wziąć udział we Mszy św. w Bazylice bernardyńskiej pod przewodnictwem ks. Biskupa Edwarda.

Drodzy młodzi przyjaciele!

Jeśli w waszych sercach pojawia się czasem myśl o kapłaństwie, i nie wiecie co o tym sądzić, zapraszamy Was na dzień skupienia, który może pomóc właściwie rozeznać głos powołania. Spotkanie to odbędzie się w niedzielę 04 marca 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie (ul. Witolda 11A), w godzinach 10.00-15.00. Taki dzień skupienia jest dobrą okazją do wstępnego zapoznania się z Seminarium, rozmowy z księżmi w nim posługującymi oraz z klerykami. Twoje życie jest cennym darem, dobrze go wykorzystaj.

Czekamy na Was!

Drodzy Przyjaciele WSD w Rzeszowie

W czasie Wielkiego Postu zapraszamy Was na dzień skupienia. Poprowadzi go ks. Jacek Szczęch, prefekt naszego Seminarium. Będzie to czas refleksji, modlitwy ale także wspólnego spotkania, które jak wierzymy umocni nas w naszym chrześcijańskim powołaniu.

Dzień skupienia odbędzie się 25 lutego 2018 r. (II niedziela Wielkiego Postu).

Plan naszego spotkania:
10.00 – Konferencja
10.40 – Możliwość spowiedzi
11.00 – Eucharystia
12.15 – Obiad
13.00 – Gorzkie Żale

Spotykamy się w naszym Seminarium (ul. Witolda 11A w Rzeszowie). Niech dobry Bóg towarzyszy Wam ze swoim błogosławieństwem,

Do zobaczenia:
Ks. Paweł Synoś