Seminarium dziś
Agendy seminaryjne
Slider

Agendy seminaryjne

Medialna

Na agendę medialna składają się dwie posługi: agenda kultury i agenda archiwizacji audio-video.

Alumni odpowiedzialni za kulturę w seminarium mają pod swoja opieka aulę, na której są odtwarzane filmy w każdy czwartek i każdą niedziele. Ponadto dwa razy w miesiącu w środy prezentowane są filmy o tematyce religijnej oraz poruszające ważne problemy społeczne współczesnego świata. Klerycy odpowiedzialni za ta posługę (rok IV i rok III) organizują również wyjścia do filharmonii, teatru oraz kina.

Agenda archiwizacji audio–video zajmuje się dokumentowaniem wszystkich ważniejszych wydarzeń 
z życia naszej wspólnoty. Do jej obowiązków należy wykonywanie dokumentacji fotograficznej różnych uroczystości odbywających się zarówno w ramach wspólnoty seminaryjnej jak i tych, w których bierze ona udział. Ponadto zajmuje się archiwizacją audio - wyłącznie do wewnętrznego użytku kleryków - wystąpień odbywających się w naszym seminarium, takich jak homilie okolicznościowe konferencje rekolekcyjne i inne. 

Sportu

Agenda sportowa w naszym seminarium organizuje turnieje w wielu dyscyplinach sportowych; między innymi w piłkę nożną czy też tenisa stołowego. Zawody rozgrywane są na sali gimnastycznej i boiskach sportowych. Ponadto klerycy odpowiedzialni za sport informują o ważnych wydarzeniach ze światowych aren oraz organizują grupy alumnów chętnych do obejrzenia wybranych transmisji wydarzeń sportowych w telewizji.

Każdy kurs uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego, ale oprócz tego sala gimnastyczna jest często wykorzystywana w czasie wolnym. Sport daje wiele radości i pozwala utrzymać potrzebną kondycję fizyczną, a w seminarium jest cenionym sposobem na dobre wykorzystanie czasu wolnego.

Chór i schola

W 19 punkcie Instrukcji o muzyce w świętej liturgii Musicam sacram, możemy przeczytać, iż do zadań chóru w świetle świętego Soboru należy: poprawne, zgodne z różnymi rodzajami śpiewu, wykonywanie właściwych im części liturgii, oraz wspomaganie wiernych, gdy ci śpiewem uczestniczą w liturgii. Dlatego też: powinny istnieć i być otaczane opieką chóry, kapele muzyczne i zespoły śpiewaków przy kościołach katedralnych, większych kościołach, w seminariach i zakonnych domach studiów.

Zgodnie z duchem Soboru, również w naszym seminarium powstał chór, w którego skład wchodzą alumni z roczników II-V. Zadaniem chóru seminaryjnego jest podtrzymywanie śpiewu wraz z uczestnikami liturgii, oraz wykonywanie utworów wielogłosowych podczas celebracji. Chór WSD bierze udział w uroczystościach seminaryjnych, jak również uświetnia swoim śpiewem uroczystości diecezjalne.

Omnia ad maiorem Dei gloria!