Aktualności
Seminarium i Diecezja
Slider

10 czerwca był bardzo ważnym dniem szczególnie dla duchowieństwa Diecezji Rzeszowskiej. W Katedrze Rzeszowskiej w 25 roku istnienia diecezji i w  26. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie osoby duchowne przeżywały Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów.

Najpierw kapłani wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. prof. Krzysztofa Pawlinę, byłego rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, dyrektora Specjalizacji Teologii Pastoralnej Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Następnie księża mieli możliwość wzięcia udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu.

Szczytem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita częstochowski. W Mszy świętej wzięli też udział ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba, ksiądz Biskup Edward Białogłowski, ksiądz Biskup Kazimierz Górny, ksiądz Biskup Andrzej Jeż – Ordynariusz tarnowski, ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy Diecezji Przemyskiej oraz Biskup Jan Ozga – pasterz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie.

Na początku Mszy świętej ksiądz Biskup Jan Wątroba przypomniał wizytę Jana Pawła II w Rzeszowie oraz utworzenie Diecezji Rzeszowskiej i zachęcał do dziękowania za te wydarzenia.

Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo w homilii odwołał się do tych ważnych wydarzeń. „Dziś potwierdzamy nasz duchowy rodowód, zaświadczamy o naszym początku” – mówił podczas homilii. Potem odniósł się do przeżywanego Dnia Modlitw o Świętość Kapłanów i przytoczył słowa Benedykta XVI wygłoszone podczas jego pielgrzymki do Polski w 2006 roku - „Kościół jest wdzięczny Bogu za to, że jesteście i kim jesteście, a dopiero potem za to, co czynicie”. Ksiądz Arcybiskup zachęcał kapłanów, by nie dali się zwieźć szatanowi, który próbuje wmawiać, że wymagania Ewangelii są niemożliwe do spełnienia, że prawdziwe życie kapłańskie jest wbrew naturze.

Na koniec Eucharystii ksiądz Biskup Jan Wątroba oczytał, przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, Akt Zawierzenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.