Filtr
 • NAGI OŁTARZ i puste tabernakulum, symbolizując całkowite uniżenie i ogołocenie Chrystusa, wprowadzają nas w podniosły nastrój Wielkiego Piątku. O godz. 17:00 w Parku Papieskim nieopodal Katedry, rozpoczęła się Droga Krzyżowa, prowadzona przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego. Po przyjściu do Katedry rozpoczęła się Liturgia Wielkiego Piątku. Najpierw kontemplowaliśmy mękę Chrystusa, wsłuchując się w jej opis zawarty w Ewangelii wg św. Jana. Punktem kulminacyjnym Liturgii było uroczyste wniesienie i odsłonięcie krzyża – znaku naszego zbawienia, który ze czcią adorowaliśmy. Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Bożego Grobu.

 • CHRZEST, KAPŁAŃSTWO I EUCHARYSTIA – to tematy, które tworzą atmosferę Wielkiego Czwartku. O godz. 10:00 w Kościele Katedralnym wraz z księżmi Biskupami i zgromadzonym prezbiterium Kościoła rzeszowskiego, uczestniczyliśmy w ostatniej Mszy św. Wielkiego Postu, czyli Mszy Krzyżma. W czasie tej liturgii Ksiądz Biskup dokonał konsekracji oleju Krzyżma świętego, oraz błogosławieństwa oleju chorych i oleju katechumenów, które w ciągu całego roku będą używane do celebracji sakramentów, zwłaszcza chrztu i bierzmowania, a także niektórych sakramentaliów. Ważnym elementem tej Mszy św. było odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, które kapłani złożyli w momencie święceń. Zaraz po kapłanach swoje przyrzeczenia odnowiła również licznie zgromadzona Liturgiczna Służba Ołtarza.

  Po zakończonej Eucharystii chętni mogli zwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne, w ramach dnia otwartych drzwi. Cieszymy się, że w tym rokumogliśmy gościć blisko pół tysiąca dzieci i młodzieży.

  W wieczór Wielkiego Czwartku ponownie otoczyliśmy ołtarz, by uczestniczyć w Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystia ta rozpoczynająca Triduum Paschalne w szczególny sposób pozwala doświadczyć miłości Pana, który przychodzi, aby umywać nogi, karmić nas swoim Ciałem i Krwią, orazjednoczyć. Na koniec Liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Adoracji (tzw. Ciemnicy).

 • WSZYSTKICH, którzy chcieliby zobaczyć nasze Seminarium od środka i dowiedzieć się jak klerycy przygotowują się do kapłaństwa, zapraszamy w Wielki Czwartek po Mszy św. Krzyżma w Katedrze na ul. Witolda 11a (17.04.2014 r. od godz. 12:00).

  Do zobaczenia!

 • Znak Łaski nr 72

   

  UKAZAŁ SIĘ NOWY NUMER ZNAKU ŁASKI, A W NIM:

  • nowinki z życia Seminarium
  • Jan Paweł II - Dlaczego święty?
  • o papieskiej kanonizacji, Gościu Niedzielnym i nie tylko
   z ks. Tomaszem Jaklewiczem
  • List jednego z braci kleryków z nietypowej szkoły we Włoszech

   

  Zapraszamy do lektury!

 • Błogosławiony Ten, który przychodzi w Imię Pańskie! Hosanna Synowi Dawida (Mt 21,9). W niedzielę Palmową, 13 kwietnia, nasza wspólnota seminaryjna wzięła udział we Mszy św. w Katedrze o godz. 12:00. Poprzedzona ona została uroczysta procesją z palmami z Parku Papieskiego na plac katedralny, gdzie poświęcenia palm dokonał Ks. Bp Jan Wątroba. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do obchodzonego po raz XXIX Światowego Dnia Młodzieży. Na zakończenie Mszy św. została przekazana tzw. „iskierka miłosierdzia” - czyli światełko symbolizujące Boże Miłosierdzie, rozesłane do wszystkich zakątków naszej diecezji.

   

 • W PIĄTEK, 11 kwietnia o godzinie 20:15 w auli naszego seminarium odbyło się spotkanie z Państwem Joanną i Jackiem Wrona z Częstochowy, których córeczka została uzdrowiona za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Małżonkowie przybyli wraz ze swoimi pociechami: Maksem, Franciszkiem i 9-letnią dziś Glorią Marią, której życie stanowi namacalne świadectwo Bożej interwencji.

  Najpierw Pan Jacek, w sposób barwny a zarazem bardzo głęboki podzielił się historią swojego życia - m.in. tym, jak zagrożone życie jego córeczki przyczyniło się do jego osobistego nawrócenia. Następnie Pani Joanna opowiedziała o dramatycznej sytuacji, w której znajdowała się Gloria Maria, o tym, w jaki sposób jej życie zostało ocalone, oraz jak aktualne jest wołanie Jana Pawła II o poszanowanie każdego życia ludzkiego od momentu jego poczęcia.

  Uzdrowienie Glorii Marii jest jednym z cudownych wydarzeń wziętych pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.

  Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej: http://www.gloriamaria.pl/

 • W PRZEDDZIEŃ zakończenia wielkopostnych rekolekcji, 4 kwietnia o godz. 17:00 w naszej seminaryjnej kaplicy odbyła się Msza święta połączona z udzieleniem posług lektoratu i akolitatu. Nowymi lektorami zostało 10 alumnów z roku III, zaś nowymi akolitami - 12 alumnów z roku IV. Lektor, czytając Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym, ma pomagać w przekazie wiary. Akolita zaś, pełniąc służbę przy ołtarzu jako nadzwyczajny szafarz, ma pomagać kapłanom i diakonom rozdzielać Komunię świętą wiernym. Mszy świętej przewodniczył i posług udzielił Ks. Bp Edward Białogłowski.