Miłosierni jak Ojciec

Łk 6,36

Artykuły

Filtr
 • Wielkanoc 2014

 • Wielki Piątek

  NAGI OŁTARZ i puste tabernakulum, symbolizując całkowite uniżenie i ogołocenie Chrystusa, wprowadzają nas w podniosły nastrój Wielkiego Piątku. O godz. 17:00 w Parku Papieskim nieopodal Katedry, rozpoczęła się Droga Krzyżowa, prowadzona przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego. Po przyjściu do Katedry rozpoczęła się Liturgia Wielkiego Piątku. Najpierw kontemplowaliśmy mękę Chrystusa, wsłuchując się w jej opis zawarty w Ewangelii wg św. Jana. Punktem kulminacyjnym Liturgii było uroczyste wniesienie i odsłonięcie krzyża – znaku naszego zbawienia, który ze czcią adorowaliśmy. Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Bożego Grobu.

 • Wielki Czwartek

  CHRZEST, KAPŁAŃSTWO I EUCHARYSTIA – to tematy, które tworzą atmosferę Wielkiego Czwartku. O godz. 10:00 w Kościele Katedralnym wraz z księżmi Biskupami i zgromadzonym prezbiterium Kościoła rzeszowskiego, uczestniczyliśmy w ostatniej Mszy św. Wielkiego Postu, czyli Mszy Krzyżma. W czasie tej liturgii Ksiądz Biskup dokonał konsekracji oleju Krzyżma świętego, oraz błogosławieństwa oleju chorych i oleju katechumenów, które w ciągu całego roku będą używane do celebracji sakramentów, zwłaszcza chrztu i bierzmowania, a także niektórych sakramentaliów. Ważnym elementem tej Mszy św. było odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, które kapłani złożyli w momencie święceń. Zaraz po kapłanach swoje przyrzeczenia odnowiła również licznie zgromadzona Liturgiczna Służba Ołtarza.

  Po zakończonej Eucharystii chętni mogli zwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne, w ramach dnia otwartych drzwi. Cieszymy się, że w tym rokumogliśmy gościć blisko pół tysiąca dzieci i młodzieży.

  W wieczór Wielkiego Czwartku ponownie otoczyliśmy ołtarz, by uczestniczyć w Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystia ta rozpoczynająca Triduum Paschalne w szczególny sposób pozwala doświadczyć miłości Pana, który przychodzi, aby umywać nogi, karmić nas swoim Ciałem i Krwią, orazjednoczyć. Na koniec Liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Kaplicy Adoracji (tzw. Ciemnicy).

 • Dzień Otwarty Seminarium

  WSZYSTKICH, którzy chcieliby zobaczyć nasze Seminarium od środka i dowiedzieć się jak klerycy przygotowują się do kapłaństwa, zapraszamy w Wielki Czwartek po Mszy św. Krzyżma w Katedrze na ul. Witolda 11a (17.04.2014 r. od godz. 12:00).

  Do zobaczenia!

 • Nowy Znak Łaski - Santo Subito!

  Znak Łaski nr 72

   

  UKAZAŁ SIĘ NOWY NUMER ZNAKU ŁASKI, A W NIM:

  • nowinki z życia Seminarium
  • Jan Paweł II - Dlaczego święty?
  • o papieskiej kanonizacji, Gościu Niedzielnym i nie tylko
   z ks. Tomaszem Jaklewiczem
  • List jednego z braci kleryków z nietypowej szkoły we Włoszech

   

  Zapraszamy do lektury!

 • Niedziela Palmowa

  Błogosławiony Ten, który przychodzi w Imię Pańskie! Hosanna Synowi Dawida (Mt 21,9). W niedzielę Palmową, 13 kwietnia, nasza wspólnota seminaryjna wzięła udział we Mszy św. w Katedrze o godz. 12:00. Poprzedzona ona została uroczysta procesją z palmami z Parku Papieskiego na plac katedralny, gdzie poświęcenia palm dokonał Ks. Bp Jan Wątroba. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do obchodzonego po raz XXIX Światowego Dnia Młodzieży. Na zakończenie Mszy św. została przekazana tzw. „iskierka miłosierdzia” - czyli światełko symbolizujące Boże Miłosierdzie, rozesłane do wszystkich zakątków naszej diecezji.

   

 • Spotkanie z "Cudem"

  W PIĄTEK, 11 kwietnia o godzinie 20:15 w auli naszego seminarium odbyło się spotkanie z Państwem Joanną i Jackiem Wrona z Częstochowy, których córeczka została uzdrowiona za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Małżonkowie przybyli wraz ze swoimi pociechami: Maksem, Franciszkiem i 9-letnią dziś Glorią Marią, której życie stanowi namacalne świadectwo Bożej interwencji.

  Najpierw Pan Jacek, w sposób barwny a zarazem bardzo głęboki podzielił się historią swojego życia - m.in. tym, jak zagrożone życie jego córeczki przyczyniło się do jego osobistego nawrócenia. Następnie Pani Joanna opowiedziała o dramatycznej sytuacji, w której znajdowała się Gloria Maria, o tym, w jaki sposób jej życie zostało ocalone, oraz jak aktualne jest wołanie Jana Pawła II o poszanowanie każdego życia ludzkiego od momentu jego poczęcia.

  Uzdrowienie Glorii Marii jest jednym z cudownych wydarzeń wziętych pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.

  Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej: http://www.gloriamaria.pl/

 • Lektorat i akolitat

  W PRZEDDZIEŃ zakończenia wielkopostnych rekolekcji, 4 kwietnia o godz. 17:00 w naszej seminaryjnej kaplicy odbyła się Msza święta połączona z udzieleniem posług lektoratu i akolitatu. Nowymi lektorami zostało 10 alumnów z roku III, zaś nowymi akolitami - 12 alumnów z roku IV. Lektor, czytając Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym, ma pomagać w przekazie wiary. Akolita zaś, pełniąc służbę przy ołtarzu jako nadzwyczajny szafarz, ma pomagać kapłanom i diakonom rozdzielać Komunię świętą wiernym. Mszy świętej przewodniczył i posług udzielił Ks. Bp Edward Białogłowski.

Wydarzy się

W najbliższym czasie w Seminarium będą miały miejsce następujące wydarzenia:

19  marca, niedziela

Brak wydarzeń

 

20  marca, poniedziałek

Brak wydarzeń 

 

21  marca, wtorek

Brak wydarzeń

 

22  marca, środa

Brak wydarzeń 

 

23  marca, czwartek

Brak wydarzeń 

 

24  marca, piątek

Brak wydarzeń 

 

25  marca, sobota

25 rocznica powstania Diecezji Rzeszowskiej - Msza święta w rzeszowskiej Farze o godz. 16.00

Wieczorem o godz. 20.00 rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych