Filtr
 • W NIEDZIELĘ 23.02.2014 r. alumni Wyższego Seminarium Duchownego udadzą się wraz z księżmi przełożonymi do Łagiewnik, gdzie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godzinie 7:00 wezmą udział we Mszy świętej transmitowanej przez Telewizję Polską (TVP1).  Zapraszamy wszystkich do duchowego włączenia się w modlitwę.

  Łagiewniki są szczególnym miejscem, gdyż tam – w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia żyła i zmarła św. siostra Faustyna Kowalska.

  W tym roku w szczególny sposób dziękujemy Panu Bogu za objawienie siostrze Faustynie cudownego wizerunku Jezusa Miłosiernego z podpisem: ,,Jezu, ufam Tobie”, które miało miejsce 83 lata temu.

  Oprócz Eucharystii w Sanktuarium klerycy udadzą się tego dnia także do: Centrum Jana Pawła II, do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, a także do Muzeum Katedralnego. Nie zabraknie także wizyty w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

 • W WYŻSZYM SEMINARIUM DUCHOWNYM będącym uczelnią wyższą, podobnie jak na uczelniach świeckich każdy semestr wykładów i ćwiczeń kończy i podsumowuje sesja zaliczeniowa i egzaminacyjna. Jest to czas wytężonej pracy intelektualnej, - każdy kleryk musi przystąpić i pozytywnie zaliczyć kilka egzaminów.

  W seminarium czas sesji rozpoczął się 27 stycznia i trwał do 8 lutego. Alumni przygotowywali się w tym okresie do egzaminów z różnych dziedzin: historii, psychologii, filozofii, prawa kanonicznego, a przede wszystkim z teologii. Zdobyta wiedza była weryfikowana przez księży profesorów, którzy prowadzą poszczególne wykłady.

  Chęć zdobycia wiedzy, niezbędnej do pracy duszpasterskiej była głównym motywem wytrwałego studium. Po intensywnym czasie nauki klerycy 8 lutego udali się na zasłużone ferie co z kolei było drugim czynnikiem mobilizującym do nauki, by z czystym kontem niezdanych egzaminów udać się na przerwę między semestralną. Po 5 dniach pobytu w rodzinnych domach cała wspólnota powróciła z zapałem, aby rozpocząć nowy semestr formacji i wykładów.

 • Zwycięzcy turnieju

  RÓWNOLEGLE Z SESJĄ egzaminacyjną od 27.01 do 07.02 miały miejsce coroczne rozgrywki w piłkę halową o Puchar Księdza Rektora. Turniej imponował pod względem wysokiego poziomu prezentowanego przez zawodników i na długo zapadnie w naszej pamięci. O zwycięstwo i główną nagrodę rywalizowało sześć drużyn, stanowiących reprezentację każdego kursu. Pozostali klerycy oraz wychowawcy wspierali swoje roczniki dopingując je z trybun.

  Pomimo niezmiernie wyrównanego finału, alumni z IV roku nie pozwolili się pokonać debiutującym w rozgrywkach zawodnikom z I roku i wygrali z rezultatem 6:4. Tym samym zwycięzcy po raz drugi obronili puchar. Trzecia pozycja na podium przypadła reprezentacji z III roku. Wiele emocji wzbudził konkurs "króla strzelców". Walka trwała do samego końca. Ostatecznie statuetka trafiła w ręce kl. Piotra Zdeba z IV roku - autora 16 bramek.

  Wszystkim serdecznie gratulujemy!