Filtr
  • 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości, cała wspólnota seminaryjna włączyła się w obchody tej uroczystości w naszym mieście. O godz. 11.00 wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę, która była sprawowana w Rzeszowskiej Farze. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Jan Wątroba. Podczas homilii mówił o patriotyzmie w dzisiejszym świecie. Podkreślił, że nasi ojcowie w powstaniach i na wojennych frontach oddawali życie  za Ojczyznę, a dzisiejszym ludziom nie chce się nawet iść do punktu wyborczego, aby wziąć odpowiedzialność za własny kraj. Później przybliżył postać patrona dnia św. Marcina z Tours. Po zakończonej Eucharystii wszyscy wzięliśmy udział w Apelu Poległych pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa - Kuli. Wieczorem zgodnie z semianryjną tradycją odbyła się wieczornica patriotyczna - przedstawienie przygotowane przez kleryków z roku II i III.

  • 9 listopada 2014 r.w seminarium miał miejsce kolejny w tym roku akademickim dzień skupienia. Prowadził go ks. dr Piotr Sala, wikariusz parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. Ksiądz Piotr przez cały dzień przybliżał nam postać św. Rafała Kalinowskiego. W kontekście pracy duszpasterskiej ojca Rafała, kaznodzieja poruszył tematykę związaną z posługiwaniem księdza w dzisiejszej wspólnocie parafialnej, wyzwaniami współczesnego duszpasterstwa oraz radością płynącą z posługiwania wiernym. Święty Rafał został pokazany jako model duszpasterza: kapłana otwartego, wychodzącego do ludzi, ale także stawiającego mocne wymagania w stosunku do wiernych. Ksiądz Piotr podkreślił także fakt, iż był On swoistym prekursorem współczesnej ewangelizacji i "tytanem" konfesjonału. Dzień skupienia zdominowała więc zasadniczo tematyka związana z refleksją nad współczesnym duszpasterstwem, poprzez pryzmat posługi św. Rafała Kalinowskiego.

  • Tradycją seminaryjną stało się uczestnictwo kleryków w Mszy Świętej na rzeszowskim starym cmentarzu w dzień zaduszny. Cała wspólnota 2 listopada udała się do Kościoła Świętej Trójcy, aby podczas Eucharystii i procesji po cmentarzu modlić się za zmarłych. Liturgii przewodniczył ks. Biskup Kazimierz Górny, który również wygłosił homilię. Mówił w niej o potrzebie zatrzymania się nad grobami bliskich oraz podkreślał, że dzień zaduszny to święto życia, a nie śmierci. Podczas procesji odmawialiśmy różaniec w intencji wszystkich wiernych zmarłych, pamiętając także o bohaterach którzy zginęli w obronie Ojczyzny oraz o osobach zasłużonych dla naszego regionu.