Filtr
 • Kandydatura alumnów roku VW PIĄTEK 20 grudnia podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w seminaryjnej kaplicy, dziewięciu alumnów z piątego roku, zostało oficjalnie przedstawionych Kościołowi, jako kandydaci do święceń diakonatu i prezbiteratu. Kandydatami są: Mariusz Gaborski, Karol Hadam, Rafał Janas, Marek Kalisiak, Mateusz Kowalski, Piotr Staryszak, Paweł Ślawski, Piotr Wal oraz Damian Ziemba. Mszy Świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba.

  Droga do przyjęcia święceń kapłańskich wiedzie przez ważne momenty. Obok obłóczyn, lektoratu i akolitatu takim wydarzeniem jest kandydatura. Po jej otrzymaniu alumni zostają oficjalnie dopuszczeni do etapu formacji, którego zakończeniem jest otrzymanie święceń diakonatu. Te momenty są potwierdzeniem wciąż odczytywanego powołania do kapłaństwa. Kandydaci dojrzewali do podjęcia tej decyzji przez cztery lata formacji w Seminarium. Teraz przed nimi ważny czas otwarcia i przygotowywania się do przyjęcia łaski Sakramentu Święceń.

  Spotkanie opłatkowePo Mszy Świętej odbyła się uroczysta kolacja wigilijna. Po krótkiej modlitwie i odczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie szczere życzenia inspirowane Narodzinami Bożej Dzieciny. W trakcie wieczerzy na stołach zagościły tradycyjne potrawy wigilijne. Nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd oraz tradycyjnych zmagań poszczególnych roczników w śpiewie.

 • XII Dzień BiblijnyW DNIACH 14-15 grudnia 2013 r. odbył się w naszym seminarium Dzień Biblijny. Poprowadził go ksiądz profesor Stanisław Haręzga. Jest on cenionym biblistą i wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez wiele lat formował kleryków w Seminarium Archidiecezji Przemyskiej, pełniąc tam m.in. funkcję rektora. Dzień Biblijny klerycy zaczęli w sobotę wieczorem, oglądając film  z serii: W szkole mistrzów duchowych, w którym występował o. Gargano (kameduła). Przedstawił on w nim ideę lectio divina. Dzień Biblijny był czasem zagłębiania się, czytania i rozważania Pisma Świętego metodą znaną już starożytnym chrześcijanom. Metoda lectio divina została oparta o tekst z Ewangelii św. Mateusza dotyczący burzy na morzu (Mt 14,22-32). Podczas konferencji przebyliśmy drogę czterech etapów:

  • lectio, tzn. intensywne czytanie tekstu, w którym uwagę zwraca się na kontekst, paralelne teksty i specyficzne określenia dla danego Ewangelisty;
  • meditatio, tzn. medytowaniu nad tym, co dany tekst mówi do każdego z nas w sposób wyjątkowy;
  • oratio, tzn. modlitewnej odpowiedzi na Słowo, które kieruje do nas Pan;
  • contemplatio, tzn. zapatrzenia się w Pana oraz uwielbiania Go w modlitwie.

  Dzień zakończyliśmy wspólną Eucharystią, w której ksiądz profesor, opierając się na Bożym Słowie III Niedzieli Adwentu, wskazał nam na cnotę radości i wielkoduszności. Zaś w jednym z ostatnich zdań przypomniał maksymę św. Hieronima: „Nieznajomość Pisma Świętego to nieznajomość Chrystusa”.

 • Znak Łaski nr 71

   
  U
  KAZAŁ SIĘ NOWY NUMER ZNAKU ŁASKI, A W NIM:

  • aktualne wydarzenia z życia Seminarium
  • klerycki komentarz do III części Katechizmu Kościoła Katolikiego
  • wywiad z nowym Ordynariuszem Rzeszowskim - ks. bp. Janem Wątrobą
  • wakacyjne wspomnienia z pielgrzymki do Santiago de Compostella

   

  Zapraszamy do lektury!

 • Msza święta w Bazylice bernardyńskiejMATKA. Chyba wszyscy zgodzą się z faktem, że jest ona jedną z najważniejszych osób w naszym życiu. To ona nosiła nas pod swym sercem od poczęcia i ona też wywiera ogromny wpływ w nasze wychowanie i życie.

  Jako klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, już na pierwszym roku swojej formacji, obieramy za matkę Maryję Niepokalaną, która jest szczególną Osobą w naszym kleryckim życiu. Z tego też powodu, nie mogło zabraknąć nas na obchodach Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2013 roku, w Bazylice Pani Rzeszowa u ojców bernardynów. Nasza wspólnota uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba. Eucharystia sprawowana była o godzinie 12:00 - w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest to godzina łaski. Pasterz diecezji wzywał każdego do szczególnej modlitwy za siebie nawzajem, zwłaszcza za grzeszników, chorych i cierpiących.

  Wyjątkowego wymiaru obchodom tej uroczystości nadał fakt zamknięcia jubileuszowego roku 500-lecia objawień Pani Rzeszowa. Na zakończenie Eucharystii miało miejsce zawierzenie całej diecezji i nas samych Maryi Niepokalanej.

 • Obłóczyny alumnów roku IIIWIGILIA UROCZYSTOŚCI Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w naszej wspólnocie seminaryjnej, jest szczególnym dniem zwłaszcza dla braci z roku III, gdyż już od wielu lat, to właśnie 7 grudnia mają miejsce obłóczyny.

  W tym roku w strój duchowny przyjęło 10 alumnów. Uroczystej Mszy Świętej połączonej z obrzędem obłóczyn przewodniczył ksiądz Biskup Jan Wątroba.

  Podczas wygłoszonej homilii ks. Biskup nawiązał do perykopy

 • Spotkanie z rodzicami I rokuW PIERWSZĄ NIEDZIELĘ ADWENTUw Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie z rodzicami alumnów pierwszego roku. Było to dla rodziców wyjątkowe wydarzenie.

  O godz. 1000 w seminaryjnej kaplicy miała miejsce uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Rektor Jacenty Mastej, a homilię wygłosił ojciec duchowny ks. Paweł Synoś. Po Eucharystii w auli, alumni I roku zaprezentowali Rodzinom oraz wspólnocie seminaryjnej akademię o tematyce powołaniowej, nawiązującą w swej treści do powołania i nawrócenia św. Pawła. Na twarzach rodziców, którzy po raz pierwszy mogli podziwiać swoich synów w roli aktorów, widoczne było zadowolenie a zarazem wzruszenie. Po przedstawieniu był czas na bliższe poznanie się oraz wysłuchanie wystąpień seminaryjnych wychowawców, którzy przybliżyli najważniejsze aspekty formacji ku kapłaństwu. W słowie podsumowania ks. Rektor podkreślił jak ważna jest rola rodziców w życiu każdego alumna, są oni bowiem pierwszym seminarium dla kleryka oraz "zapleczem" modlitewnym w jego drodze odczytywania i odpowiadania na łaskę powołania.

  Oficjalną część spotkanie zakończył wspólny obiad, a niedzielne popołudnie najmłodsi alumni spędzili w gronie najbliższych, którzy mogli zapoznać się z zarówno z domem formacyjnym jakim jest seminarium, a także poznać bliżej inne "kleryckie rodziny".