Idźcie i głoście

Mk 16,15

Kleryk na niedzielę

Przeżywaj swoją codzienność zainspirowany Słowem Bożym! Cykl niedzielnych spotkań z Pismem Świętym.

 

Most modlitewny

Seminaryjny
Most modlitewny to proste! My modlimy się za Ciebie, Ty modlisz się za nas!

 
 

Odwiedź nas

Nie musisz wychodzić z domu by zobaczyć nasze seminarium od wewnątrz.

 

Galeria

U nas nie ma miejsca na nudę. Nieustannie dzieje się coś ciekawego. Zobacz sam!

Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski

Rozmiar tekstu:

3 maja obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a także 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Rzeszowie obchody tych uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej o godzinie 9.30 w kościele farnym pod przewodnictwem księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego.

Homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Przypomniał w niej ważne wydarzenia z historii Polski, poprzez które nasza Ojczyzna doświadczała obecności Boga. Ks. Słowik wskazał też na bardzo ważną rolę patriotyzmu i do takiej postawy zachęcał każdego. Na koniec powiedział też, że nie ma dwóch prawd - są tylko różne poglądy i tylko na prawdzie możemy budować przyszłość naszej Ojczyzny. Na zakończenie Mszy świętej wszyscy odśpiewali hymn „Boże coś Polskę”.

Po Eucharystii przemarszem Kompanii Honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych na rzeszowski Rynek rozpoczęła się druga część uroczystości. Najpierw odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, następnie swoje przemówienia wygłosili:  pani Ewa Leniart –Wojewoda Podkarpacki oraz pan Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego. Potem odczytano apel poległych, następnie miała miejsce salwa honorowa, a po niej złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Tadeusz Kościuszki.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była drugą konstytucją w świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku. Miała on być krokiem do unowocześnienia państwa, lecz stała się „testamentem gasnącej Ojczyzny”. Mimo to przez lata zaborów pomagała podtrzymać polskie dążenia do niepodległości.