Rozgość się
Wyższe Seminarium Duchowne
w Rzeszowie
Image is not available
Uczniowie Chrystusa
Szukasz drogi?
My już wybraliśmy
Znak łaski
Pismo Wyższego
Seminarium Duchownego
Kleryk na niedzielę
Przeżywaj swoją codzienność
zainspirowany Słowem Bożym
Most modlitewny
Dołącz do wzajemnej modlitwy
o powołania kapłańskie
Arrow
Arrow
PlayPause
Slider
Arrow
Arrow
PlayPause
Przełożeni
Slider
Arrow
Arrow
PlayPause
Formacja
Slider
Twoje miejsce :)
Arrow
Arrow
PlayPause
Rekrutacja
Slider
Image is not available

Dołącz do nas ;)

Wszystkich pragnących pójść za głosem Chrystusa
zapraszamy do nas!
Odwagi, nie lękajcie się!

Seminarium dziś

Seminarium to historia i miejsce, ale także wspaniali ludzie i nasi przyjaciele.
Zobacz się sam!

Image is not available

Najciekawsze chwile

U nas nie ma miejsca na nudę.
Nieustannie dzieje się coś ciekawego.
Zobacz sam!

Image is not available
Arrow
Arrow
Slider

3 maja obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a także 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Rzeszowie obchody tych uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej o godzinie 9.30 w kościele farnym pod przewodnictwem księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego.

Homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Przypomniał w niej ważne wydarzenia z historii Polski, poprzez które nasza Ojczyzna doświadczała obecności Boga. Ks. Słowik wskazał też na bardzo ważną rolę patriotyzmu i do takiej postawy zachęcał każdego. Na koniec powiedział też, że nie ma dwóch prawd - są tylko różne poglądy i tylko na prawdzie możemy budować przyszłość naszej Ojczyzny. Na zakończenie Mszy świętej wszyscy odśpiewali hymn „Boże coś Polskę”.

Po Eucharystii przemarszem Kompanii Honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych na rzeszowski Rynek rozpoczęła się druga część uroczystości. Najpierw odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, następnie swoje przemówienia wygłosili:  pani Ewa Leniart –Wojewoda Podkarpacki oraz pan Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego. Potem odczytano apel poległych, następnie miała miejsce salwa honorowa, a po niej złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Tadeusz Kościuszki.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była drugą konstytucją w świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku. Miała on być krokiem do unowocześnienia państwa, lecz stała się „testamentem gasnącej Ojczyzny”. Mimo to przez lata zaborów pomagała podtrzymać polskie dążenia do niepodległości. 

Heading layer
Image is not available
Biblioteka
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider