Idźcie i głoście

Mk 16,15

Kleryk na niedzielę

Przeżywaj swoją codzienność zainspirowany Słowem Bożym! Cykl niedzielnych spotkań z Pismem Świętym.

 

Most modlitewny

Seminaryjny
Most modlitewny to proste! My modlimy się za Ciebie, Ty modlisz się za nas!

 
 

Odwiedź nas

Nie musisz wychodzić z domu by zobaczyć nasze seminarium od wewnątrz.

 

Galeria

U nas nie ma miejsca na nudę. Nieustannie dzieje się coś ciekawego. Zobacz sam!

Wielki Czwartek 2017

Rozmiar tekstu:

Wielki Czwartek jest ostatnim dniem Wielkiego Postu, a zarazem początkiem Triduum Paschalnego.  Jest też dniem, w którym wspominamy ustanowienie sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. W związku z tym wspólnota seminaryjna uczestniczyła w tym dniu w dwóch celebracjach– Mszy Krzyżma Świętego oraz Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Msza Krzyżma Świętego

W wielkoczwartkowe przedpołudnie w Katedrze rzeszowskiej uczestniczyliśmy w Mszy Świętej Krzyżma Świętego. Eucharystii połączonej z Jutrznią przewodniczył ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba. Byli też na niej obecni ksiądz Biskup Edward Białogłowski oraz Biskup senior Kazimierz Górny. Eucharystia była dziękczynieniem składanym Bogu za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz okazją do odnowienia przyrzeczeń kapłańskich złożonych w dniu święceń.

W homilii Ksiądz Biskup przypomniał istotę Słowa Bożego głoszonego przez kapłanów. Wspomniał też o ważnej roli kapłanów i różnych grup duszpasterskich w odkrywaniu powołań. Najczęściej powołanie kapłańskie rodziło się, gdy jako ministranci spoglądaliśmy na pracę i gorliwość naszych duszpasterzy – mówił ksiądz Biskup. Biskup Jan wspomniał też, że nie jest właściwym mówienie o kryzysie powołań, jest to raczej kryzys człowieka, który boi się odpowiadać na głos Boga.

Po homilii kapłani obecni w Katedrze odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Po nich swoje przyrzeczenia odnowili ministranci oraz inni członkowie grup zaangażowanych w życie poszczególnych parafii.

Podczas tej Mszy świętej był też obrzęd błogosławieństwa Oleju chorych, Oleju katechumenów oraz Krzyżma. Oleje te będą używane przez cały rok w parafiach do sprawowania sakramentów świętych. 

Dzień otwarty

Po zakończonej Eucharystii młodzież uczestnicząca w Mszy Świętej Krzyżma miała możliwość zwiedzenia naszego seminarium. Nasi goście mogli wysłuchać występu kleryckiego zespołu muzycznego, obejrzeć film przedstawiający życie kleryckie, wysłuchać świadectw kleryków oraz zwiedzić budynek seminarium.

Msza Wieczerzy Pańskiej  

Wieczorem o godzinie 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej w Katedrze rzeszowskiej rozpoczęliśmy obchody Triduum Paschalnego. Najpierw przedstawiciele grup duszpasterskich z parafii katedralnej złożyli podziękowania i życzenia księdzu Biskupowi Janowi Wątrobie, który przewodniczył Eucharystii, oraz wszystkim koncelebrującym kapłanom .

W homilii ksiądz Biskup Jan inspirując się Ewangelią o Ostatniej Wieczerzy zwrócił uwagę na gest obmycia nóg uczniom przez Jezusa. Chrystus pokazał nam przez to jak ważna jest miłość do drugiego człowieka - mówił ksiądz Biskup. W trakcie homilii nie zabrakło wspomnienia o świętym bracie Albercie Chmielowskim, którego 100. rocznicę śmierci obchodziliśmy w grudniu ubiegłego roku, a który swoje powołanie realizował przez posługę spełnianą wobec ludzi najuboższych.

Po homilii Ksiądz Biskup Jan ponowił ewangeliczny gest Jezusa obmywając nogi 12 mężczyznom. Pod koniec liturgii nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, która w polskiej tradycji jest nazywana „ciemnicą”.