Idźcie i głoście

Mk 16,15

Kleryk na niedzielę

Przeżywaj swoją codzienność zainspirowany Słowem Bożym! Cykl niedzielnych spotkań z Pismem Świętym.

 

Most modlitewny

Seminaryjny
Most modlitewny to proste! My modlimy się za Ciebie, Ty modlisz się za nas!

 
 

Odwiedź nas

Nie musisz wychodzić z domu by zobaczyć nasze seminarium od wewnątrz.

 

Galeria

U nas nie ma miejsca na nudę. Nieustannie dzieje się coś ciekawego. Zobacz sam!

Niedziela Męki Pańskiej i diecezjalne święto młodych

Rozmiar tekstu:

Niedziela Palmowa jako pamiątka uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia, w którym są celebrowane najważniejsze wydarzenia związane z Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa. Od 32 lat niedziela ta jest również związana z obchodzonym w diecezjach całego Kościoła Dniem Młodzieży.

W tym dniu kościół katedralny zgromadził  rzeszę młodych ludzi z różnych parafii naszej diecezji. Pierwszym etapem tegorocznych obchodów była procesja z palmami z Parku papieskiego ku Katedrze rzeszowskiej, zakończona odczytaniem fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy (Mt 21, 1-11).

Potem rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem księdza Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby, podczas której została odśpiewana Pasja według św. Mateusza (Mt 26, 14 – 27, 66). W homilii ksiądz Biskup odniósł się do słów z kantyku Maryi: Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, które są jednych z trzech tematów przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 r. Biskup Jan wspomniał, że Maryja nie była dziewczyną „kanapową”, gdyż odważnie przyjęła dar zwiastowania i odpowiedziała „fiat” na powołanie. Maryja pokazuje też, że dzięki miłosierdziu Bożemu słabości nie stanowią ograniczenia.

Nie ma świętego bez przeszłości ani grzesznika bez przyszłości – mówił ksiądz Biskup odwołując się do słów papieża Franciszka. Wskazał również na wielką rolę zachowywania pamięci wydarzeń życiowych i w związku z tym zachęcał, aby codziennie zatrzymać się na kilka minut, aby przypomnieć sobie dobre chwile i podziękować za nie Bogu.

Na koniec homilii ksiądz Biskup postawił wszystkim zadanie, aby nauczyć się hymnu Magnificat, aby tak jak Maryja wysławiać Boga za wielkie rzeczy, które czyni w życiu każdego z nas.

Po zakończonej Mszy świętej młodzież udała się do parku papieskiego, aby uczestniczyć w dalszej części uroczystości związanych z obchodami XXXII Światowego Dnia Młodzieży.