Idźcie i głoście

Mk 16,15

Kleryk na niedzielę

Przeżywaj swoją codzienność zainspirowany Słowem Bożym! Cykl niedzielnych spotkań z Pismem Świętym.

 

Most modlitewny

Seminaryjny
Most modlitewny to proste! My modlimy się za Ciebie, Ty modlisz się za nas!

 
 

Odwiedź nas

Nie musisz wychodzić z domu by zobaczyć nasze seminarium od wewnątrz.

 

Galeria

U nas nie ma miejsca na nudę. Nieustannie dzieje się coś ciekawego. Zobacz sam!

25 lat Diecezji Rzeszowskiej

Rozmiar tekstu:

W sobotę 25 marca minęło dokładnie 25 lat od ukazania się bulli papieża Jan Paweł II „Totus tuus Poloniae populus”, na mocy której zreorganizowana została struktura kościelna w Polsce. To wówczas powstało w naszym kraju 13 nowych diecezji a wśród nich diecezja rzeszowska. Nowa diecezja została utworzona z diecezji przemyskiej (14 dekanatów) i diecezji tarnowskiej (5 dekanatów). Liczyła wtedy około 600 tysięcy mieszkańców, 423 księży diecezjalnych i 68 zakonnych, 224 siostry zakonne.

Przez 25 lat działalności w diecezji wybudowano kilkadziesiąt kościołów, powstało między innymi Seminarium Duchowne, Caritas czy Instytut Teologiczno - Pastoralny. Dziś diecezja liczy blisko 700 kapłanów i 242 parafie.

W związku z tą rocznicą w Kościele farnym w Rzeszowie o godzinie 16.00, sprawowana była Msza święta dziękczynna za 25 lat istnienia naszej diecezji. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba. Mszę świętą koncelebrował też Ksiądz Biskup senior Kazimierz Górny, pierwszy biskup diecezji rzeszowskiej, Ksiądz Biskup Edward Białogłowski oraz wielu kapłanów. W homilii Ksiądz Biskup Edward Białogłowski przedstawił krótko historię naszej diecezji. Dziękował Bogu za dar naszego lokalnego Kościoła oraz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza przyczynili się do rozwoju tak wielu dzieł, i instytucji diecezji rzeszowskiej.

W modlitwach dziękujmy Bogu za naszą diecezję, za wszystkich, którzy przyczyniali się do jej wzrostu oraz prośmy o błogosławieństwo na kolejne lata jej  istnienia.