Rozgość się
Wyższe Seminarium Duchowne
w Rzeszowie
Image is not available
Uczniowie Chrystusa
Szukasz drogi?
My już wybraliśmy
Znak łaski
Pismo Wyższego
Seminarium Duchownego
Kleryk na niedzielę
Przeżywaj swoją codzienność
zainspirowany Słowem Bożym
Most modlitewny
Dołącz do wzajemnej modlitwy
o powołania kapłańskie
Arrow
Arrow
PlayPause
Slider
Arrow
Arrow
PlayPause
Przełożeni
Slider
Arrow
Arrow
PlayPause
Formacja
Slider
Twoje miejsce :)
Arrow
Arrow
PlayPause
Rekrutacja
Slider
Image is not available

Dołącz do nas ;)

Wszystkich pragnących pójść za głosem Chrystusa
zapraszamy do nas!
Odwagi, nie lękajcie się!

Seminarium dziś

Seminarium to historia i miejsce, ale także wspaniali ludzie i nasi przyjaciele.
Zobacz się sam!

Image is not available

Najciekawsze chwile

U nas nie ma miejsca na nudę.
Nieustannie dzieje się coś ciekawego.
Zobacz sam!

Image is not available
Arrow
Arrow
Slider

W sobotę 25 marca minęło dokładnie 25 lat od ukazania się bulli papieża Jan Paweł II „Totus tuus Poloniae populus”, na mocy której zreorganizowana została struktura kościelna w Polsce. To wówczas powstało w naszym kraju 13 nowych diecezji a wśród nich diecezja rzeszowska. Nowa diecezja została utworzona z diecezji przemyskiej (14 dekanatów) i diecezji tarnowskiej (5 dekanatów). Liczyła wtedy około 600 tysięcy mieszkańców, 423 księży diecezjalnych i 68 zakonnych, 224 siostry zakonne.

Przez 25 lat działalności w diecezji wybudowano kilkadziesiąt kościołów, powstało między innymi Seminarium Duchowne, Caritas czy Instytut Teologiczno - Pastoralny. Dziś diecezja liczy blisko 700 kapłanów i 242 parafie.

W związku z tą rocznicą w Kościele farnym w Rzeszowie o godzinie 16.00, sprawowana była Msza święta dziękczynna za 25 lat istnienia naszej diecezji. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba. Mszę świętą koncelebrował też Ksiądz Biskup senior Kazimierz Górny, pierwszy biskup diecezji rzeszowskiej, Ksiądz Biskup Edward Białogłowski oraz wielu kapłanów. W homilii Ksiądz Biskup Edward Białogłowski przedstawił krótko historię naszej diecezji. Dziękował Bogu za dar naszego lokalnego Kościoła oraz wyraził wdzięczność wszystkim, którzy na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza przyczynili się do rozwoju tak wielu dzieł, i instytucji diecezji rzeszowskiej.

W modlitwach dziękujmy Bogu za naszą diecezję, za wszystkich, którzy przyczyniali się do jej wzrostu oraz prośmy o błogosławieństwo na kolejne lata jej  istnienia. 

Heading layer
Image is not available
Biblioteka
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider