Rozgość się
Wyższe Seminarium Duchowne
w Rzeszowie
Image is not available
Uczniowie Chrystusa
Szukasz drogi?
My już wybraliśmy
Znak łaski
Pismo Wyższego
Seminarium Duchownego
Kleryk na niedzielę
Przeżywaj swoją codzienność
zainspirowany Słowem Bożym
Most modlitewny
Dołącz do wzajemnej modlitwy
o powołania kapłańskie
Arrow
Arrow
PlayPause
Slider
Arrow
Arrow
PlayPause
Przełożeni
Slider
Arrow
Arrow
PlayPause
Formacja
Slider
Twoje miejsce :)
Arrow
Arrow
PlayPause
Rekrutacja
Slider
Image is not available

Dołącz do nas ;)

Wszystkich pragnących pójść za głosem Chrystusa
zapraszamy do nas!
Odwagi, nie lękajcie się!

Seminarium dziś

Seminarium to historia i miejsce, ale także wspaniali ludzie i nasi przyjaciele.
Zobacz się sam!

Image is not available

Najciekawsze chwile

U nas nie ma miejsca na nudę.
Nieustannie dzieje się coś ciekawego.
Zobacz sam!

Image is not available
Arrow
Arrow
Slider

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka z dnia 30 czerwca 2015 r. oraz apel abp. Stanisława Gądeckiego - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 18 lutego 2017 r., w pierwszy piątek Wielkiego Postu w kościołach naszej Ojczyzny przeżywamy Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W naszej seminaryjnej kaplicy o godzinie 16.00 miało miejsce nabożeństwo pokutne w intencji ofiar przemocy i nadużyć seksualnych dzieci i młodzieży.

W liście do biskupów na całym świecie z 28 grudnia 2016 r. papież Franciszek pisał: „Wysłuchajmy płaczu i jęku tych dzieci; posłuchajmy także płaczu i zawodzenia Matki Kościoła, która opłakuje nie tylko cierpienie zadane jego najmniejszym dzieciom, ale także dlatego, że zna grzech niektórych swoich członków: cierpienie, historie i ból nieletnich, którzy byli wyzyskiwani seksualnie przez księży. Grzech, który nas zawstydza. Ludzie, którzy ponosili odpowiedzialność za opiekę nad tymi dziećmi, zniszczyli ich godność. Wyrażamy głębokie ubolewanie z tego powodu i prosimy o przebaczenie. Łączymy się w żalu z ofiarami i ze swej strony opłakujemy grzech. Grzech z powodu tego, co się stało, grzech zaniechania pomocy, grzech ukrywania i zaprzeczania, grzech nadużycia władzy. Również Kościół gorzko opłakuje ten grzech swoich dzieci i prosi o przebaczenie”.

Ks. Biskup Jan Wątroba, który przewodniczył temu nabożeństwu przypomniał, iż przyjmując trudną prawdę o grzechu wykorzystywania seksualnego nieletnich, szukamy Bożego miłosierdzia i otwieramy się na dzieło ekspiacji. Drogowskazem na drodze naszego nawrócenia jest dla nas Słowo Boże.

Homilię podczas pokutnej liturgii wygłosił ks. Rektor Paweł Pietrusiak. Nawiązał on do sytuacji z początku trzeciego tysiąclecia, kiedy 13 marca 2000 r. podczas Wielkiego Jubileuszu Odkupienia Jan Paweł II przepraszał za wszystkie grzechy, jakich dopuścili się ludzie Kościoła. Kilka miesięcy później okazało się, że ta lista jest o wiele dłuższa, gdy na jaw wyszły skandale seksualne na wielką skalę z udziałem osób duchownych w USA, Irlandii, Niemczech, a potem także w Australii. Skandale te pokazały wielką deprawację moralną niektórych duchownych, jak również niski poziom niektórych instytucji kościelnych, które nie potrafiły sobie poradzić z tym problemem. Potem następni papieże odwoływali się do kwestii pedofilii wśród duchownych. Papież Franciszek powiedział, że nie są to czyny niegodne, ale jest to świętokradczy kult swoich nieuporządkowanych namiętności i nieopanowanej żądzy.

Ksiądz Rektor odwołując się do wielu świętych, m.in. do św. Ambrożego, św. Augustyna czy św. Tomasza z Akwinu, pokazał że w Kościele tajemnica „sanctitatis” - świętości łączy się z tajemnicą „iniquitatis” - nieprawości. Jednak Kościół jest święty, ale nie mocą słabych członków, lecz mocą Chrystusa obecnego w Kościele i działającego w sakramentach.

Po nabożeństwie wspólnota seminaryjna udała się na Drogę krzyżową, która przeszła ulicami Rzeszowa. Przewodniczył jej Ksiądz Biskup Jan Wątroba. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. ksiądz Biskup Edward Białogłowski, księża posługujący w rzeszowskich parafiach, kapłani pracujący w Kurii diecezjalnej oraz przedstawiciele różnych ruchów, grup i stowarzyszeń działających w naszej Diecezji, harcerze oraz „Strzelec”. Droga Krzyżowa wyruszyła spod Krzyża na Placu Śreniawitów, w kierunku Bazyliki Ojców Bernardynów. W tym roku rozważania Drogi Krzyżowej nawiązywały do 25-lecia Diecezji Rzeszowskiej i obchodzonego w Kościele polskim Roku św. Brata Alberta. Przygotował je ks. prałat Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej Caritas. 

Heading layer
Image is not available
Biblioteka
ArrowArrow
ArrowArrow
Slider