Miłosierni jak Ojciec

Łk 6,36

Kleryk na niedzielę

Przeżywaj swoją codzienność zainspirowany Słowem Bożym! Cykl niedzielnych spotkań z Pismem Świętym.

 

Most modlitewny

Seminaryjny
Most modlitewny to proste! My modlimy się za Ciebie, Ty modlisz się za nas!

 
 

Odwiedź nas

Nie musisz wychodzić z domu by zobaczyć nasze seminarium od wewnątrz.

 

Galeria

U nas nie ma miejsca na nudę. Nieustannie dzieje się coś ciekawego. Zobacz sam!

Spotkanie z członkami zgromadzeń albertyńskich w Roku św. brata Alberta

Rozmiar tekstu:

Spotkanie z członkami zgromadzeń albertyńskich w Roku św. brata Alberta

We wtorek 28 lutego, nasza seminaryjna wspólnota gościła siostrę Teresę ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek oraz brata Alberta ze Zgromadzenia Braci Albertynów. To spotkanie wpisało się w obchody Roku św. brata Alberta, który w naszej ojczyźnie zainicjował Sejm RP wspólnie z KEP. Rok albertyński rozpoczął się w Polsce 25 grudnia 2016 roku w setną rocznicę śmierci brata Alberta i zakończy się 25 grudnia bieżącego roku.

Na wstępie spotkania siostra Teresa przedstawiła biografię Brata Alberta – Adama Chmielowskiego . Wychowywał się on w pobożnej rodzinie. Interesował się malarstwem, zgłębiał arkana tej sztuki i chciał związać swoje powołanie życiowe z tą pasją. Brał też udział w powstaniu styczniowym, podczas którego stracił nogę. Potem wstąpił do Zakonu Ojców Jezuitów, jednak po pól roku musiał przerwać formację z powodu depresji. W 1884 zamieszkał w Krakowie i zaczął się zajmować bezdomnymi, ludźmi z tzw. „marginesu społecznego”. 

Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami dotyczącymi świętego, brat Albert przedstawił charyzmat Zgromadzenia Braci Albertynów. Zgromadzenie to jest powołane dla posługi ludziom z „marginesu”. Z tymi ludźmi trzeba się naprawdę spotkać, przez to bycie z nimi pokazać, że mają godność,  że są wartościowi – mówił brat Albert. Zarysował on też problem bezdomności. Bezdomność nie jest brakiem fizycznego domu, jest to problem relacji. Brat Albert przestrzegał przed dwoma niewłaściwymi podejściami do tych ludzi: racjonalnym, czyli zamykaniem tych osób w pewnych schematach myślowych oraz sentymentalnym, czyli ulitowaniem się nad tymi osobami i wręczeniem ich przysłowiowej „złotówki” bez autentycznego spotkania się z nimi.

Na koniec siostra Teresa i brat Albert podzielili się doświadczeniem swojego powołania oraz odpowiadali na pytania zadawane przez kleryków.  

Wydarzy się

W najbliższym czasie w Seminarium będą miały miejsce następujące wydarzenia:

19  marca, niedziela

Brak wydarzeń

 

20  marca, poniedziałek

Brak wydarzeń 

 

21  marca, wtorek

Brak wydarzeń

 

22  marca, środa

Brak wydarzeń 

 

23  marca, czwartek

Brak wydarzeń 

 

24  marca, piątek

Brak wydarzeń 

 

25  marca, sobota

25 rocznica powstania Diecezji Rzeszowskiej - Msza święta w rzeszowskiej Farze o godz. 16.00

Wieczorem o godz. 20.00 rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych