Miłosierni jak Ojciec

Łk 6,36

Kleryk na niedzielę

Przeżywaj swoją codzienność zainspirowany Słowem Bożym! Cykl niedzielnych spotkań z Pismem Świętym.

 

Most modlitewny

Seminaryjny
Most modlitewny to proste! My modlimy się za Ciebie, Ty modlisz się za nas!

 
 

Odwiedź nas

Nie musisz wychodzić z domu by zobaczyć nasze seminarium od wewnątrz.

 

Galeria

U nas nie ma miejsca na nudę. Nieustannie dzieje się coś ciekawego. Zobacz sam!

Seminaryjna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Rozmiar tekstu:

W Kościele katolickim 8 grudnia obchodzona jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Niepokalane Poczęcie Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także przypomina, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia. Papież Klemens XI ustanowił w 1708 r. dzień 8 grudnia świętem obowiązującym w całym Kościele powszechnym. Wreszcie 8 grudnia 1854 r. Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

W naszym seminarium Uroczystość ta była naznaczona kilkoma wydarzeniami.

Wykład z patrologii „Maryja – matka Boga”

Ks. dr Arkadiusz Jasiewicz, wykładowca patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, wygłosił wykład z zakresu patrologii, ukazujący status Maryi w teologii. Ks. Jasiewicz rozpoczął od przypomnienia, że Maryja od pierwszych wieków była otaczana czcią, o czym świadczył choćby dogmat Soboru Efeskiego z 431 roku, mówiący, iż Maryja jest Theotokos – Matką Bożą. Ks. doktor wspomniał też, że to właśnie z literatury patrystycznej pochodzą świadectwa mówiące o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Prelegent, podkreślił też fakt, że macierzyństwo Maryi ma trzy wymiary: fizyczny, metafizyczny oraz duchowy. Kończąc wskazał nam Maryję jako przykład oddania się i wierności Bogu. 

Uroczysta Eucharystia

Po wykładzie maryjnym miała miejsce uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ksiądz Arkadiusz Jasiewicz. W homilii wspomniał on o Maryi jako tej, która jest Pełna Łaski. Pomimo przeszkód, cierpienia, Maryja zawsze była wierna Bogu, bo była Nim przepełniona. Powinniśmy wpatrywać się we wzór Maryi, gdyż Ona wskazuje nam niebo - kierunek naszego życia.

Nieszpory z przyjęciem braci z kursu I do Rycerstwa Niepokalanej

Podczas Nieszporów w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bracia z kursu I zostali włączeni do Rycerstwa Niepokalanej. Otrzymali Cudowny Medalik i w szczególny sposób powierzyli się Matce Bożej Niepokalanej. Przez ten akt pogłębili swoją duchowość maryjną, która jest ważnym elementem na drodze ku kapłaństwu.

Zawierzenie się nowoobłóczonych u Matki Bożej Pani Rzeszowa

Zgodnie z tradycją seminaryjną klerycy, którzy otrzymali sutannę w wigilię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny udali się do Sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowa, aby tam uczestniczyć w Nieszporach i Eucharystii pod przewodnictwem Księdza Biskupa Seniora Kazimierza Górnego. Po Mszy świętej w sanktuaryjnej kaplicy nowoobłóczeni powierzyli swoją drogą ku kapłaństwu Maryi Patronce naszego miasta. 

Wydarzy się

W najbliższym czasie w Seminarium będą miały miejsce następujące wydarzenia:

19  marca, niedziela

Brak wydarzeń

 

20  marca, poniedziałek

Brak wydarzeń 

 

21  marca, wtorek

Brak wydarzeń

 

22  marca, środa

Brak wydarzeń 

 

23  marca, czwartek

Brak wydarzeń 

 

24  marca, piątek

Brak wydarzeń 

 

25  marca, sobota

25 rocznica powstania Diecezji Rzeszowskiej - Msza święta w rzeszowskiej Farze o godz. 16.00

Wieczorem o godz. 20.00 rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych