Idźcie i głoście

Mk 16,15

Kleryk na niedzielę

Przeżywaj swoją codzienność zainspirowany Słowem Bożym! Cykl niedzielnych spotkań z Pismem Świętym.

 

Most modlitewny

Seminaryjny
Most modlitewny to proste! My modlimy się za Ciebie, Ty modlisz się za nas!

 
 

Odwiedź nas

Nie musisz wychodzić z domu by zobaczyć nasze seminarium od wewnątrz.

 

Galeria

U nas nie ma miejsca na nudę. Nieustannie dzieje się coś ciekawego. Zobacz sam!

Seminaryjna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Rozmiar tekstu:

W Kościele katolickim 8 grudnia obchodzona jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Niepokalane Poczęcie Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także przypomina, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia. Papież Klemens XI ustanowił w 1708 r. dzień 8 grudnia świętem obowiązującym w całym Kościele powszechnym. Wreszcie 8 grudnia 1854 r. Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

W naszym seminarium Uroczystość ta była naznaczona kilkoma wydarzeniami.

Wykład z patrologii „Maryja – matka Boga”

Ks. dr Arkadiusz Jasiewicz, wykładowca patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, wygłosił wykład z zakresu patrologii, ukazujący status Maryi w teologii. Ks. Jasiewicz rozpoczął od przypomnienia, że Maryja od pierwszych wieków była otaczana czcią, o czym świadczył choćby dogmat Soboru Efeskiego z 431 roku, mówiący, iż Maryja jest Theotokos – Matką Bożą. Ks. doktor wspomniał też, że to właśnie z literatury patrystycznej pochodzą świadectwa mówiące o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Prelegent, podkreślił też fakt, że macierzyństwo Maryi ma trzy wymiary: fizyczny, metafizyczny oraz duchowy. Kończąc wskazał nam Maryję jako przykład oddania się i wierności Bogu. 

Uroczysta Eucharystia

Po wykładzie maryjnym miała miejsce uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ksiądz Arkadiusz Jasiewicz. W homilii wspomniał on o Maryi jako tej, która jest Pełna Łaski. Pomimo przeszkód, cierpienia, Maryja zawsze była wierna Bogu, bo była Nim przepełniona. Powinniśmy wpatrywać się we wzór Maryi, gdyż Ona wskazuje nam niebo - kierunek naszego życia.

Nieszpory z przyjęciem braci z kursu I do Rycerstwa Niepokalanej

Podczas Nieszporów w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bracia z kursu I zostali włączeni do Rycerstwa Niepokalanej. Otrzymali Cudowny Medalik i w szczególny sposób powierzyli się Matce Bożej Niepokalanej. Przez ten akt pogłębili swoją duchowość maryjną, która jest ważnym elementem na drodze ku kapłaństwu.

Zawierzenie się nowoobłóczonych u Matki Bożej Pani Rzeszowa

Zgodnie z tradycją seminaryjną klerycy, którzy otrzymali sutannę w wigilię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny udali się do Sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowa, aby tam uczestniczyć w Nieszporach i Eucharystii pod przewodnictwem Księdza Biskupa Seniora Kazimierza Górnego. Po Mszy świętej w sanktuaryjnej kaplicy nowoobłóczeni powierzyli swoją drogą ku kapłaństwu Maryi Patronce naszego miasta.