Idźcie i głoście

Mk 16,15

Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi

Rozmiar tekstu:

Zygmunt Szczęsny FelińskiZgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi zostało założone przez metropolitę warszawskiego, abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Petersburgu w 1857 r. Siostry kształtują swoje życie według wzoru Świętej Rodziny z Nazaretu, opierając swą duchowość na franciszkańskich ideałach służby Bogu i ludziom, zwłaszcza najuboższym. Duch ubóstwa jest widoczny w standardzie ich życia. Domy i mieszkania sióstr są tak urządzone, by nie gorszyć zarówno biednych jak i bogatych. Wstępując do zgromadzenia postulantki nie wnoszą posagów. W sprawach doczesnego utrzymania siostry starają się zawierzyć Opatrzności Bożej.

Spośród innych zgromadzeń wyróżniają się fioletowym sznurem, którym przepasują czarne habity. W Polsce Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi pracują w szpitalach (w Krakowie, Limanowej i Myślenicach), prowadzą działalność wychowawczą w przedszkolach (w Krakowie, Mszanie Dolnej i Rzeszowie) oraz zakładzie opiekuńczo-resocjalizacyjnym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pomagają starszym i samotnym prowadząc Dom Pomocy Społecznej w Surhowie k. Krasnegostawu. Podejmują także pracę w parafiach jako katechetki, organistki i zakrystianki, a także w instytucjach kościelnych, głównie w seminariach duchownych (w Poznaniu, Przemyślu, Rzeszowie oraz u oo. Franciszkanów w Krakowie). W 1996 r. Zgromadzenie Franciszkanek Rodziny Maryi liczyło 1232 siostry w 149 domach.

 

Siostry pracujące w WSD

Z inicjatywą sprowadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi do rzeszowskiego seminarium, zgodnie z wolą ordynariusza diecezji rzeszowskiej, ks. bp. Kazimierza Górnego, wyszedł ks. prał. Stanisław Mac. 31 lipca 1993 r. matka generalna Gabriela Jaczewska wyraziła zgodę, by siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi podjęły pracę dla wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. 6 sierpnia 1993 r. ks. bp Kazimierz Górny dokonał uroczystego poświęcenia kaplicy z Najświętszym Sakramentem i mieszkań dla sióstr.

Aktualnie w Seminarium posługują trzy siostry: s. Łucja Łajca, s. Bernarda Kałamucka i s. Danuta Fudali.

Wydarzy się

W najbliższym czasie w Seminarium będą miały miejsce następujące wydarzenia:

28  maja, niedziela 

Brak wydarzeń

 

29  maja, poniedziałek

Brak wydarzeń

 

30  maja, wtorek

Brak wydarzeń

 

31  maja, środa

Brak wydarzeń

 

1  czerwca, czwartek

Rocznica święceń neoprezbiterów - Msza święta w kaplicy seminaryjnej o godz. 17.00 

 

czerwca, piątek

Rozpoczęcie sesji egzaminacyjnej

 

3  czerwca, sobota

Święcenia prezbiteratu w Katedrze rzeszowskiej - godz. 10.00